Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

ECB môže v decembri zamiešať kartami

ECB podľa očakávaní ponechala v októbri menovú politiku nezmenenú. Od marca sú úrokové sadzby rekordne nízke: horný koridor jednodňovej sadzby je 0,25 % a hlavná refinančná sadzba je na nule. Depozitná sadzba sa nachádza na úrovni –0,4 %. Od marca je tiež mesačný objem programu kvantitatívneho uvoľňovania (QE) na priemernej úrovni 80 mld. Eur. 

Prezident Draghi na októbrovom zasadnutí neoznámil zmenu v programe nákupu aktív (QE). Ešte v septembri zriadila ECB technickú komisiu, ktorá sa má pozrieť na technické aspekty QE a ich prípadnú úpravu. Je pravdepodobné, že táto komisia sa má zaoberať dĺžkou trvania QE a internými obmedzeniami programu (33 % na emisiu a emitenta, ako aj dolný limit výnosu v podobe depozitnej sadzby ECB), keďže pomerne čoskoro narazí ECB na limit pri nákupe nemeckých či holandských štátnych dlhopisov.  

Od júna prebieha tiež séria štyroch cielených dlhodobých refinančných operácií (TLTRO II) s maturitou štyri roky. Základnou sadzbou pri nich je hlavná refinančná sadzba (0 %), ale pri splnení určitých podmienok môže sadzba klesnúť až na hodnotu depozitnej sadzby (-0,4 %). 

Séria opatrení sleduje cieľ podporiť požičiavanie v eurozóne, vytvoriť väčší dopyt po úveroch a zvýšiť tak infláciu, ktorá je momentálne veľmi nízka. Hlavným cieľom ECB je cenová stabilita – t.j. udržanie inflácie v strednodobom horizonte blízko, ale tesne pod dvomi percentami v medziročnom vyjadrení. Inflácia v eurozóne je pod cieľom ECB už od roku 2013. Vlani dosiahla v priemere nula percent. V septembri 2016 bola inflácia v eurozóne na úrovni 0,4 % r/r. Inflačné tlaky zostávajú utlmené najmä vďaka stále nízkym cenám energií a ropy. 

Zatiaľ najnovšie, septembrové, makroekonomické projekcie ECB sa iba mierne odlišujú od predchádzajúcich júnových odhadov. ECB očakáva, že inflácia v eurozóne by mohla tento rok byť na úrovni 0,2 % a iba postupne sa zvýšiť na 1,2 % v roku 2017 a 1,6 % v 2018.

V októbri ECB nepriniesla zmeny, aj keď niektorí na trhu očakávali upresnenie trvania QE.  ECB zopakovala svoj zámer konať, ak by si to zhoršený výhľad mal vyžadovať. Výhľad inflácie a rastu teraz nepoukazuje na zhoršenie. ECB však podľa vlastných vyjadrení môže prípadné zmeny v programe QE oznámiť v decembri, keď bude mať k dispozícii nové makroekonomické projekcie. 

Je pravdepodobné, že nová technická komisia odporučí zmenu v QE programe, keďže už pomerne čoskoro narazí ECB na limit pri nákupe nemeckých či holandských štátnych dlhopisov. Čo sa týka pokračovania QE či jeho pozvoľného uvoľňovania, tzv. tapering, po marci 2017, prezident Draghi povedal len, že o týchto možnostiach Rada guvernérov nediskutovala.

Draghi ale povedal, že náhle ukončenie QE vidí ako nepravdepodobné. My si myslíme, že ECB by mohla oznámiť predĺženie programu QE v plnej miere poza marec 2017 o niekoľko mesiacov a potom zaviesť tapering. Celkovo by v eurozóne malo aj naďalej pretrvať prostredie nízkych sadzieb minimálne do konca roka 2017.

Katarína Muchová – analytička Slovenskej sporiteľne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *