Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

ECB na tohto týždňovom zasadnutí pravdepodobne obmedzí nákup dlhopisov

Makroekonomika 14.07.2020 | 14:40 0 Komentárov

Na štvrtkovom zasadaní predsedníctva ECB neočakávame zásadnú zmenu menovej politiky. Napriek tomu je tu niekoľko bodov, ktoré stoja za pozornosť. Medzi patrí napríklad sezónne obmedzenie nákupu vládnych dlhopisov.

Včasná reakcia ECB na pandémiu dokázala úspešne vykompenzovať prepad súkromného dopytu po financovaní vlád v eurozóne.  Napriek hlbokej recesii a veľkému negatívnemu šoku je teraz už aj Taliansko schopné financovať výdavky na zmiernenie dôsledkov pandémie COVID-19 za veľmi nízke náklady bez toho, aby požiadalo ESM o finančnú pomoc. Rozpätie desaťročných talianskych a nemeckých vládnych dlhopisov sa vracia na úroveň spred krízy – na 1,66 percenta oproti vrcholu krízy 2,77 percenta v polovici marca.

Najväčším úspechom ECB je tak to, že zabránila návratu dlhovej krízy z roku 2012. Absorbovala takmer všetok nový verejný dlh súvisiaci s pandémiou a poskytovala trhu toľko likvidity, koľko bolo potrebné. Zabránila tak vzniku novej krízy financovania krajín eurozóny. O vymenovaní Christine Lagardeovej za novú prezidentku ECB sa toho povedalo veľa a výhrady boli často veľmi kritické. Musíme si však priznať, že sme boli pravdepodobne príliš prísni a že krízu zvládla skvele. Na Maria Draghiho sme preto už mohli takmer zabudnúť.

Ďalšou pozitívnou správou bolo vyriešenie sporu medzi ECB a Nemeckým ústavným súdom. ECB sa tak môže plne zamerať na svoje budúce nákupy dlhopisov.

Technické diskusie sa najbližšom zasadaní budú pravdepodobne týkať týchto vecí:

• Spomalenie nákupu dlhopisov, ku ktorému zvyčajne dochádza v letnej sezóne (júl a august). Táto zmena by mohla investorov tento týždeň pravdepodobne zaujímať najviac.

• Flexibilnejšie parametre programu výkupu dlhopisov (PSPP), najmä pokiaľ ide o limit na emitenta vo výške 33 percenta. Túto otázku je potrebné vyriešiť čo najskôr, pretože existuje viacero náznakov, že limity sú pri nemeckých štátnych dlhopisov už pravdepodobne veľmi blízko.

• Formovanie novej stratégie ECB. Mali by prebehnúť počiatočné rozhovory o tom, ako by ECB mohla pomôcť v boji proti klimatickým zmenám. Táto téma bola v poslednej dobe hlavnou témou prejavov Ch. Lagardeovej.

Vzhľadom na palebnú silu ECB a na nádej, že EÚ sa už tento týždeň 17. a 18. júla na samite dohodne na ozdravnom pláne „EÚ novej generácie“, sa nálada investorov v posledných týždňoch výrazne zlepšila, pokiaľ ide o európske finančné aktíva, a najmä euro. Odráža to okrem toho averziu voči americkému doláru, ktorý oslabuje neutíchajúca zdravotná kríza v USA a masívna politika FEDu, ktorý zaplavuje trhy dolármi. Euro by preto malo prinajmenšom v krátkodobom horizonte rásť.

Napriek tomu neexistuje žiadny priestor na uspokojenie sa. Riziká nepriaznivého vývoja zostávajú aj v nasledujúcich mesiacoch zvýšené. ECB pravdepodobne zostane v pohotovosti, pretože druhá ekonomická vlna pandémie COVID-19, by mohla opäť zasiahnuť eurozónu a oslabiť bankový sektor.

Systémový stresový ukazovateľ ECB síce klesol z ročného maxima dosiahnutého v polovici marca, je však ešte stále v rizikovej zóne, čo potvrdzuje, že na zvládnutie finančných problémov, ktoré by mohli spomaliť oživenie ekonomiky, môže byť potrebná ďalšia podpora ECB.

Bude mimoriadne dôležité riadne monitorovať riziká pre bankový sektor, ktoré súvisia s odkladmi splátok úverov pre spotrebiteľov a podniky. Tieto riziká sa prejavia v priebehu času a môžu spôsobiť prudké zvýšenie podielu zlyhaných úverov v najzraniteľnejších krajinách.

Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial