Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

ECB naznačila neskoršie zvyšovanie sadzieb

BankyMakroekonomika 07.03.2019 | 16:20 0 Komentárov

Európska centrálna banka vyjadrila podporu spomaľujúcej sa ekonomike eurozóny. Zvyšovanie sadzieb sa odkladá, banky budú mať k dispozícií lacné úvery dlhší čas.

ECB na svojom dnešnom zasadnutí upravila doterajšiu rétoriku ohľadom plánovaného zvýšenia sadzieb. Aktuálne vo svojom vyhlásení uviedla, že sadzby zostanú nezmenené prinajmenšom do konca tohto roka. Predtým sa predstavitelia centrálnej banky vyjadrovali o prvom zvýšení po skončení tohto leta. Po novom ECB chce sadzby ponechať na nule tak dlho, kým sa tempo rastu spotrebiteľských cien nebude trvalo približovať smerom k inflačnému jej cieľu.

Centrálna banka okrem toho oznámila pokračovanie programu lacných dlhodobých úverov TLTRO pre komerčné banky. Cieľom je poskytnúť bankám dostatočnú a lacnú likviditu. Preto bude centrálna banka ďalším kolom pokračovať v poskytovaní úverov programom TLTRO. Jeho už tretie kolo by malo trvať od septembra 2019 do marca 2021.

Kľúčový úrok ECB je naďalej na rekordnom minime nula percent. Sadzba pre jednodňové refinančné operácie zostáva na 0,25 percente a depozitná sadzba na – 0,40 percente.

Banka zároveň zhoršila prognózu rastu pre európsku ekonomiku. Tomto rok počíta s rastom v eurozóne o 1,1 percenta. Predchádzajúca prognóza z decembra hovorila o 1,7  percente. V roku 2020 by to malo byť 1,6 percenta. Kurz eura na tieto správy reagoval poklesom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial