Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

ECB nechce meniť sadzby až do konca prvého polroku 2020

Makroekonomika 07.06.2019 | 11:52 0 Komentárov

Štvrtkové zasadnutie ECB bolo o niečo viac „jastrabie“ – v prospech vyšších sadzieb, ako sa očakávalo. Nespôsobilo to však o veľké prekvapenie. Trh bude totiž len ťažké presvedčiť, že ECB naozaj zmení svoju politiku smerom k nižšej podpore ekonomiky. Očakávania európskeho rastu a odhady dopadov obchodnej vojny sú totiž stále pesimistické.

Je pravdou, že pokračujúce čínske stimuly a uvoľnená monetárna politika amerického Fed môžu stabilizovať externý dopyt po európskej produkcii. Spolu s domácimi fiškálnymi stimulmi to môže eurozóne dokonca umožniť zrýchliť v ďalšej časti roka tempo ekonomického rastu. Prezident ECB preto na svojej tlačovej konferencii vyhlásil, že „deflácia nie je pravdepodobná“ a „existuje len veľmi nízka pravdepodobnosť recesie“.

Napriek tomu si nechal otvorené všetky možnosti, teda aj pre možné zhoršenie ekonomických vyhliadok. Zvlášť niekoľko krát zdôraznil, že Rada guvernérov ECB nevylučuje možnosť zväčšovania bilancie banky, ak si to budú vonkajšie okolnosti vyžadovať.

ECB predlžila svoj odhad platnosti súčasných úrokových sadzieb. Aktuálne vidí výšku sadzieb na súčasnej úrovni až do konca prvého polroka 2020, čo znamená rozšírenie z predchádzajúceho termínu sadzieb bez zmeny do konca tohto roka. Napriek tomu, že bolo toto obdobie predĺžené, časť trhu bola prekvapená, že ECB nenaznačila možné znižovanie sadzieb v nasledujúcich štvrťrokoch. ECB však zvýšila očakávania ekonomického rastu a inflácie pre tento rok, a to aj napriek tomu, že v minulých rokoch mierne zredukovala svoju bilanciu.

ECB zverejnila aj ďalšie detaily nového kola bankových operácií TLTRO III. Sú zhruba v súlade s očakávaniami. Komerčné banky dostanú prístup k dlhodobému financovaniu z ECB pri úrokových sadzbách v rozpätí -0,3 až +0,1 percenta. Je to o desať bázických bodov viac ako pri predchádzajúcom kole TLTRO II. Skutočná sadzba bude závisieť na tom, ako veľmi banky premietnu lacné zdroje do úverov reálnej ekonomike. Sadzby budú plávať hore alebo dole v súlade s kľúčovými sadzbami ECB.

V prostredí veľmi nízkych výnosov budú vládne dlhopisy krajín eurozóny zostávať za inými druhmi aktív, ako aj za americkými pokladničnými poukážkami. V prostredí veľmi nízkej inflácie a hrozbe napätia z obchodnej vojny je však ECB stále pripravená zasiahnuť na európskom dlhopisovom trhu. Má na to dostatok možností. Napriek tomu zostáva hlavným scenárom ECB nateraz „nižšie po dlhšiu dobu“.

Andrea Iannelli, investičný riaditeľ spoločnosti Fidelity International

Tagy ECB sadzby

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *