Nedeľa 09. augusta. Meniny má Ľubomíra

ECB nesklamala. Duručila očakávaný balíček – doplnené o reakciu guvernéra NBS P. Kažimíra

Investície 12.09.2019 | 15:28 0 Komentárov

Európska centrálna banka dnes rozhodla o znížení depozitnej sadzby na prebytočnú likviditu bánk z úrovne – 0,4 na – 0,5 percent. Oznámila okrem toho, že od novemra znovuzavedie výkup dlhopisov.

Banka začne od novembra s pravidelnými nákupmi cenných papierov (program APP) v objeme 20 miliárd eur mesačne. Teda s takzvaným kvantitatívnym uvoľňovaním (QE), s ktorým skončila len v decembri minulého roka. Takéto nákupy znižujú aj dlhodobé úrokové miery. Takzvané QE by mali pokračovať až takmer do obdobia, kedy ECB začne svoje úroky dvíhať.

ECB tiež prizvukuje, že úrokové sadzby ponechá na dnešných či ešte nižších úrovniach až kým sa inflácia v eurozóne jasne nevráti k dvojpercentnému cieľu. Aktuálne dosahuje 1,0%.

Odchádzajúci šéf Mario Draghi tak do veľkej miery naplnil očakávania finančných trhov o novom balíčku podporných opatrení – aj keď mnohí očakávali pokles depozitnej sadzby až na -0,6%. Napriek poklesu tejto sadzby ECB, ktorá je fakticky „daňou“ za ukladanie peňazí, centrálna banka finančné inštitúcie za straty odškodní. Časť z prebytočnej likvidity takouto negatívnou sadzbou zaťažovať nebude.

Frankfurt tiež znížil úroky na program dlhodobých cielených pôžičiek bankám (TLTRO III) o prirážku 10 bb a predĺžil ich splatnosti z 2 na 3 roky. Reakcia trhov, ktoré veľkú časť z opatrení do cien premietli už skôr, nebola výrazná. Kurz eura sa do konca tlačovej konferencie ECB oslabil o zhruba 0,7% na 1,093 dolára. Výnosy nemeckých 10-ročných dlhopisov do splatnosti poklesli o zhruba 7 bázických bodov na -0,65%.

Efektivita dodatočných opatrení ECB však môže byť z hľadiska ich stimulačných vplyvov na ekonomiku eurozóny podľa mnohých ekonómov nižšia ako v minulosti. Nižšie ako ECB má dnes depozitnú sadzbu len švajčiarska a dánska centrálna banka. Americký Fed svoju kľúčovú sadzbu znížil koncom júla a skresá ju zrejme ďalej na svojom najbližšom zasadnutí na budúci týždeň.

Od novembra do čela Európskej centrálnej banky nastupuje Francúzka Christine Lagardeová. Tá to bude mať vďaka dnešným rozhodnutiam v novej funkcii o čosi jednoduchšie –  nebude musieť v prvých dňoch obhajovať a zavádzať nový (súčasný) podporný balíček.

Michal Lehuta, makroanalytik VÚB banky.

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír k novému balíčku hovorí:

„Inflácia v eurozóne ostáva dlhodobo pod našim cieľom a naše najnovšie prognózy ju tam zatiaľ nevidia ani počas najbližších dvoch rokov. Skutočnosť, že napriek rekordne nízkej nezamestnanosti a rastúcim mzdám, je transmisný kanál do rastu cien ďaleko od želaného stavu nás len utvrdili v nutnosti konať.

Na základe našich aktuálnych prognóz rastu inflácie a ekonomiky, doplnených o pretrvávajúce negatívne riziká, preto otázka nestála či, ale ako rýchlo a v akom rozsahu zasiahnuť.

Kombinácia zníženia depozitnej sadzby o 10 bázických bodov (ktorú bankám kompenzujeme inými nástrojmi), časovo neohraničené znovunaštartovanie programu nákupu dlhopisov, rekalibrácia forward guidance z časovo-kalendárnej na situačnú, ako aj motivačná úprava podmienok našich cielených dlhodobých pôžičiek bankám nás dostávajú do sedla.

Máme z každého rožku trošku, čo nám má napomôcť držať opraty v rukách.

Zároveň chcem dodať, že riziká, ako pri ekonomickom raste, tak pri inflácii ostávajú aj naďalej negatívne.

A tu sa dostávame k slonovi v porceláne, ktorým je pomalá implementácia štrukturálnych reforiem a fiškálna politika, ktorá neinvestuje do budúceho a udržateľného rastu podľa súčasných potrieb. Je nutné na rovinu povedať, že bez súčinnosti týchto dvoch, bude pozitívny efekt a dopad našich opatrení vždy limitovaný a minie sa účinkom. My nie sme zázračné víly, na to netreba zabúdať.

Je preto potrebné aby krajiny zrýchlili svoje reformné úsilie, aby sa riešila  štrukturálna nezamestnanosť a aby fiškálne politiky smerovali investície do budúceho rastu.

Evergreen na záver … to, že sme stále nedobudovali hospodársku a menovú úniu a to, že máme naďalej nedokončenú bankovú úniu a úniu kapitálových trhov tiež veľmi nepomáha.“

Tagy ECB sadzby

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *