Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

ECB očakáva pokles HDP eurozóny o 8 až 12 %

Makroekonomika 27.05.2020 | 14:47 0 Komentárov

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová uviedla, že najoptimistickejší scenár poklesu eurozóny zostavený v apríli už je len málo pravdepodobný.

Do úvahy podľa nej pripadá už len stredný a pesimistický scenár, podľa ktorého by ekonomika eurozóny mala tento rok klesnúť o osem až 12 percent. Situácia sa teda vyvíja horšie, ako sa pôvodne očakávalo.

ECB začiatkom týždňa vydala Správu o finančnej stabilite. Varuje v nej, že pandémia a boj s ňou ešte viac umocnili slabé miesta európskeho finančného sektora. Spomína sa tam aj opätovné riziko rozpadu eurozóny.

Ch. Lagardová však uviedla, že toto riziko nevidí ako reálne. Pozornosť treba podľa nej sústrediť na rastúce zadlženie členských štátov, ktoré dlhom financujú opatrenia boja s koronakrízou.

O riziku rozpadu eurozóny sa hovorí najmä v súvislosti s Talianskom. To malo už pred krízou verejný dlh na úrovni 134 percent HDP. Nemožnosť ďalšieho zadlženia krajine extrémne sťažuje financovanie opatrení proti koronakríze, ktorou je táto krajina značne postihnutá. Nedostatok financií potom nahráva extrémistom a anti-európskym politikom.

Podľa šéfky ECB museli krajiny po celom svete v dôsledku nových výdavkov zvýšiť dlh a pokladá to za správne rozhodnutie. Dodáva však, že úrokové sadzby sú na historických minimách, čo udržuje náklady na obsluhu dlhu nízko.

Krajiny by sa teraz podľa Ch. Lagardovej mali sústrediť na správny typ výdavkov. Investície do transformácie ekonomík smerom k väčšej digitalizácii, rastu produktivity a na boj s klimatickými zmenami pokladá za správne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *