Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

ECB podľa očakávania sadzby nemenila

Európska centrálna banka rozhodla podľa očakávania a ponechala základnú úrokovú sadzbu bez zmeny na 1,00%. Tá je na najnižšej úrovni v histórii od vlaňajšieho mája.

Analytické odhady nečakajú prvé zvýšenie sadzieb v eurozóne skôr, ako vo štvrtom štvrťroku 2010.

Hospodárska situácia eurozóny sa stabilizovala, neistota je stále veľmi vysoká, nezamestnanosť je najvyššia za 10 rokov, pretrvávajú problémy bánk a tri členské krajiny eurozóny Španielsko, Grécko a Cyprus zotrvali v poklese. Grécko predstavuje najväčšiu hrozbu pre celú eurozónu.

Celý juh Európy má problémy s rozpočtovým deficitom. Podmienky bankového sektora sa významne zlepšujú a ekonomika má najhoršie obdobie krízy už za sebou. ECB v decembri ukončila niektoré mimoriadne opatrenia. Jednoročné refinančné tendr komerčným bankám bol 16.prosince pridelený naposledy. ECB tiež súhlasila s poslednej šesťmesačnej refinančných operácií 31.marca.

Tento mesiac pravdepodobne ECB potvrdí koncovú stratégiu. Eurosystém bude naďalej poskytovať likviditu bankovému systému. HDP eurozóny rástol v 3Q 2009 o 0,4% a ekonomika vystúpila po dlhom období piatich štvrťrok z poklesu. ECB očakáva, že HDP 2009 klesne o 3,9% až 4,1%. Pre 2010 odhaduje rast eurozóny medzi 0,1% až 1,5%.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *