Stvrtok 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor

ECB predlžila plán nákupu aktív

Štvrtok nebol až tak bohatý na fundamentálne dáta, vody rozvírila predovšetkým Európska centrálna banka, ktorá dnes zasadala a rozhodla o predlžení kvantitatívneho uvoľňovania. Ešte pred otvorením trhu sa vyhlasoval rast HDP Japonska, ktorý kvartálne rastie o 0,3 %, pri predpoklade +0,6 %.

Medziročný rast je na úrovni 1,3 %, očakávala sa však rast až 2,4 %, čo je výrazne pozadu. Čínska obchodná bilancia poklesla na 44,61 miliárd dolárov z 49 miliárd dolárov, čo bolo spôsobené rastom importu. Export rastie o 0,1 %, vzhľadom na predpoklad –5 %, je to však pozitívna správa. Japonsky index Nikkei 225 tak uzatvoril obchodnú seansu v zisku 1,45 %.  

V Európe zasadala Ecb, ktorá rozhodla o predlžení nákupného programu, až do decembra ďalšieho roka. Meniť sa bude aj objem nakúpených aktív a to na 60 miliárd, čo je pokles o 20 miliárd. Hlavný menový pár tak na začiatok reagoval miernym rastom následne sa však otočil správnym smerom a klesá o približne 1,3 % na 1,06. Vyhlásenie Ecb podporilo aj trhy, predovšetkým Nemecký DAX, ktorý rástol o 1,75 %, francúzsky CAC zaknihoval vyššie o 0,87 % a FTSE 100 rástol o 0,42 %.

V Kanade sa vyhlasoval index cien nových domov, ktorý medzimesačne rastie o 0,4 %, pri predpoklade +0,2 %. Medziročná zmena je na úrovni +3 %, čo značí silnejúci dopyt obyvateľstva. Ako posledné sa vyhlasoval počet nových žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré vzrástli o 258 tisíc, čo je v súlade s predpokladom. Americké akciové indexy ukončili obchodný deň nasledovne: Dow Jones + 0,33 %, SPX +0,21 % a NASDAQ +0,44%.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p, a.s.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial