Utorok 04. augusta. Meniny má Dominik, Dominika

ECB pripustila negatívne dôsledky nulových sadzieb

EUROMakroekonomika 05.04.2019 | 11:44 0 Komentárov

Zápisnica z posledného zasadnutia ECB hovorí o tom, že členovia jej vedenia sa obávajú dôsledkov nulových sadzieb na ekonomiku a to najmä na bankový sektor.

ECB doteraz zastávala  názor, že nulové úrokové sadzby prospievajú európskej ekonomike. Zo zápisnice z posledného zasadnutia Rady guvernérov vyplýva, že členovia vedenia majú obavy o vplyve nízkych sadzieb na bankový sektor.

„Vyslovili sa obavy, že časom môžu vplyvy pretrvávajúco nízkych úrokových sadzieb stlačiť úrokové marže bánk a ich ziskovosť,“ je uvedené v zápisnici zo zasadnutia.

ECB zmenila úvodom roka svoj postoj a očakávané prvé zvýšenie sadzieb odložila z jesene tohto roka na neurčito. Špekuluje sa, že sadzby by sa mali zvýšiť až na jar budúceho roku. Ide o reakciu na spomalenie ekonomického rastu v eurozóne, ako aj globálnu neistotu.

Eurozóna minulý rok rástla o 1,8 percenta. Tento rok by sa mal rast jej HDP spomaliť na len jedno percento. Neuspokojivá je aj inflácia. V marci dosiahla len 1,4 percenta. Cieľ ECB sú pritom dve percentá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *