Utorok 11. augusta. Meniny má Zuzana

ECB sa snaží situáciu upokojiť mimoriadnym nákupom aktív za 750 mld. eur

Makroekonomika 19.03.2020 | 11:09 0 Komentárov

Európska centrálna banka sa rozhodla, že bude ekonomiku postihnutú koronavírusom podporovať, nákupom aktív v objeme 750 miliárd eur mesačne.

Pôjde o núdzový program s názvom Pandemic Emergency Purchase Programme (PEPP). Jeho platnosť zatiaľ nie je stanovená. Má však byť dočasný. Banka ho chce prevádzkovať, až kým „usúdi, že krízová fáza v dôsledku choroby Covid-19 už pominula. V každom prípade však minimálne bude trvať do konca tohto roka,“ uviedla agentúra AFP.

ECB chce vykupovať tak vládne ako aj komerčné dlhopisy. Podobné programy ohlásili už aj iné centrálne banky, napríklad FED alebo Bank of Japan.

Mimoriadne zasadnutie vedenia ECB nasledovalo necelý týždeň potom, ako banka prijala balíček monetárnych opatrení. Ten však svoj účel nesplniť a investorov neupokojil.

„Rada guvernérov urobí v rámci svojho mandátu všetko, čo je potrebné,“ deklaruje ECB ochotu nákup aktív v prípade potreby zvýšiť. Na to, aby bola centrálna banka v boji s dôsledkami koronavírusu úspešná, budú ešte potrebné masívne zásahy vlád v podobe rozpočtových opatrení.

„ECB zvládla úlohu upokojiť trhy lepšie ako americký Fed,“ hovorí analytik Saxo Bank, Tomáš Daňhel. Pripomína, že ECB bola silne kritizovaná za nečinnosť.  Trhy sa snažil upokojiť aj americký FED. Svoje kroky však unáhlil a trhy ich vôbec nekvitovali. Naopak spôsobili ešte väčšiu paniku a výpredaje.

„ECB preto urobila dobre, že s podobným balíčkom neponáhľala. Dostala sa síce pod tlak tým, že všetky krajiny už s niečim prišli, počkala si však, než sa úvodná panika a masívne výpredaje, ktorým zabrániť nešlo, trochu upokoja. Teraz sa zdá, že trhy a investori sa už trochu zorientovali a zvykli si na nové úrovne, hoci sú o 40 percent nižšie, ako pred pár týždňami,“ uvádza analytik.

Pri programe výkupu dlhopisov pôjde podľa neho najmä o vládne dlhopisy krajín, ktoré sú v najhoršej ekonomickej kondícii a u ktorých je potrebné predísť štrukturálnej kríze. Tie budú pravdepodobne najväčšími príjemcami pomoci programu, ktorý má trvať do konca tohto roka.

Hoci avizovaná suma 750 mld. eur je zhruba dvojnásobná ako euroval 2 z čias eurokrízy vo výške 440 mld. eur, nemusí podľa analytika stačiť. „Predstavitelia ECB sú si toho veľmi dobre vedomí. Konečný účet za podporu európskej ekonomiky tak môže byť oveľa vyšší,“ hovorí T. Daňhel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *