Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

ECB svoju politiku nezmenila. Kedy sa dočkáme helikoptérových peňazí?

Makroekonomika 30.10.2020 | 09:11 0 Komentárov

ECB na včerajšom zasadnutí podľa očakávaní neoznámila žiadne nové opatrenia. Jej šéfka Christine Lagardová však naznačila, že stimulov sa dočkáme v decembri. Skôr či neskôr budú musieť prísť na rad aj helikoptérové peniaze.

Európske vlády opäť obmedzujú svoje ekonomiky. Nemecko a Francúzsko už oznámili opätovné zavedenie lockdownu. Život v dvoch najväčších krajinách Európy zamrzne na minimálnu možnú mieru po dobu najmenej  jedného mesiaca.

Po čiastočnom oživení v treťom kvartáli tak vidíme, že Európa, no aj Spojené štáty americké, budú čeliť ďalšiemu ekonomickému prepadu v poslednom štvrťroku tohto roka. Škody budú enormné. Len vo Francúzsku by to podľa prepočtu štatistického úradu INSEE mohlo za jeden mesiac predstavovať 60 miliárd eur. V tom ešte nie je zahrnutá vlna bankrotov, ktorá bude nevyhnutne nasledovať v odvetviach ako hotelierstvo, reštaurácie a cestový ruch.

ECB bude musieť začať konať

Oči všetkých sa preto teraz upierajú na centrálne banky, v našom prípade najmä na ECB. Na dnešnom zasadnutí banky nedošlo k žiadnym zmenám v monetárnej politike. Zostávajú tak v platnosti úrokové miery aj objem výkupu cenných papierov.

Banka však naznačila zmeny. “Rada guvernérov bude starostlivo vyhodnocovať prichádzajúce informácie vrátane vývoja pandémie, vyhliadok na dostupnosť vakcíny a vývoj kurzu eura. Na základe toho sa bude v reakcii na aktuálnu situáciu meniť nastavenie politiky,“ uviedla ECB vo svojom stanovisku.

ECB teda očividne naznačuje ďalšie uvoľňovanie politiky vrátane nových stimulov. Dôjde k tomu pravdepodobne na zasadnutí v decembri.

Dobrou správou je to, že európske vlády posunuli koniec platnosti svojich podporných programov až na budúci rok. Aj ECB považuje nárazové ukončenie programov na udržanie nezamestnanosti a koniec podpory úverového trhu za najväčšie ekonomické riziko budúceho roka. Sama centrálna banka však bude musieť konať. Je pravdepodobné, že uvidíme zrýchľovanie tempa výkupu cenných papierov ako aj zvýšenie jeho objemu. Ani to však nemusí stačiť.

Helikoptérové peniaze nadohľad

To čo bolo do nedávna nepredstaviteľné sa teraz stáva veľmi pravdepodobné. Jediným nástrojom, ktorý by ECB umožnil vysporiadať sa jazvami, ktoré za sebou necháva pandémia, sú helikoptérové peniaze. Ide o priame platby domácnostiam.  Vo Švajčiarsku už prebieha kampaň za konanie referenda, v ktorom by sa malo hlasovať o transfere 7500 švajčiarskych frankov každému obyvateľovi krajiny.

Medzi akademikmi je čoraz menej pochybností o tom, že helikoptérové peniaze naozaj fungujú a sú pravdepodobne oveľa efektívnejším nástrojom ako kvantitatívne uvoľňovanie. Je samozrejme ešte potrebné realizovať niekoľko štúdií, aby sa zmeral multiplikačný efekt a miera úspor z takýchto finančných dávok.

Spomedzi veľkých centrálnych bánk má momentálne k helikoptérovým peniazom najbližšie americký Fed. Už z jeho doterajších aktivít je zrejmé, že chce mať bližší kontakt s reálnymi podnikmi a živou ekonomikou, než aby naďalej umelo podporoval finančný trh.

V Európe ešte nie sú pre helikoptérové peniaze vytvorené dostatočné podmienky. Je treba dohodnúť technické a politické detaily. Je však veľmi pravdepodobné, že aj ECB sa touto cestou, s miernym meškaním za Fedom, čoskoro vydá.

Christopher Dembik, hlavný makro analytik Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial