Stvrtok 13. augusta. Meniny má Ľubomír

ECB ukončí do konca roka nákupy dlhopisov

Makroekonomika 19.12.2018 | 10:58 0 Komentárov

ECB na svojom decembrovom zasadnutí potvrdila, že na konci tohto mesiaca skončí s čistými nákupmi v rámci programu kvantitatívneho uvoľňovania (QE), ktoré od októbra prebiehali v zmenšenom mesačnom objeme EUR 15 mld.

Na decembrovom zasadnutí ECB nezmenila sadzby, v súlade s očakávaniami. Od marca 2016 je horný koridor jednodňovej sadzby 0,25 percenta, hlavná refinančná sadzba je na nule a depozitná sadzba sa nachádza na úrovni -0,4 percenta.

Mierna zmena komunikácie prišla v úprave formulácie reinvestovania maturujúcich objemov QE – nový výhľad je o niečo viac holubičí. Politika reinvestovania maturujúcich objemov by mala pokračovať dlhšie obdobie po začiatku zvyšovania sadzieb a v každom prípade dostatočne dlho na to, aby ostali podmienky likvidity priaznivé.

Na decembrovom zasadnutí k tomu ECB zverejnila usmernenie s viacerými technickými informáciami. V hlavnej roli, podobne ako pri čistých nákupov QE, ostáva kapitálový kľúč.

ECB očakáva stabilitu sadzieb na terajších úrovniach prinajmenšom do konca leta 2019 a v každom prípade dostatočne dlho na to, aby zabezpečili zotrvanie inflácie na ceste ku cieľu ECB (medziročná inflácia blízko, ale tesne pod dvomi percentami v strednodobom horizonte).

Prezident Draghi opäť zdôraznil závislosť budúcich rozhodnutí menovej politiky od prichádzajúcich dát z eurozóny ako aj potrebu štrukturálnych reforiem v rámci krajín eurozóny.

ECB pozitívne hodnotí progres smerom k ich inflačnému cieľu, ale ešte treba dosiahnuť presvedčivý trend smerom nahor v jadrovej inflácii. Decembrové makroekonomické projekcie ECB rátajú oproti septembru s mierne vyššou mierou inflácie v tomto roku (1,8 %) a mierne nižšou v budúcom roku (1,6 %). V roku 2020 ostal odhad na úrovni 1,7 percenta medziročne a následne by v roku 2021 mala inflácia mierne zrýchliť na 1,8 percenta.

Ekonomika eurozóny si vlani pripísala rast o 2,4 percenta. Rast sa tento rok zmierňuje, čo je moderáciou po dynamickom roku 2017 a odráža aj slabší vplyv zahraničného obchodu. Celkovo by rast mal zostať robustný, v tomto roku ho ECB vidí na úrovni 1,9 percenta a v budúcom roku by HDP mohol rásť tempom 1,7 percenta (revízie nadol o 0,1 pb oproti septembru) a potom ostať na úrovni 1,7 percenta v roku 2020 a 1,5 percenta v roku 2021.

Očakávame, že prvé zvýšenie (najprv depozitnej sadzby, potom hlavnej) by mohlo prísť v poslednom kvartáli 2019, do úvahy ešte teoreticky prichádza ako najskorší možný termín september 2019, o niečo pravdepodobnejšie sa však javí október 2019 (zasadnutie vtedy by už bolo po lete). Aj tak však menová politika bude aj budúcom roku pôsobiť dostatočne akomodatívne.

Katarína Muchová – analytička Slovenskej sporiteľne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial