Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

ECB upozorňuje sa rýchle posilňovanie eura

EURO 25.01.2018 | 22:27 0 Komentárov

Predseda ECB Mario Draghi sa dnes vyjadril v zmysle toho, že centrálna banka sleduje s nevôľou súčasné silné posilňovanie kurzu spoločnej meny.

Pod dnešnom zasadnutí Rady guvernérov uviedol M. Draghi: „Aktuálna volatilita výmenného kurzu predstavuje neistotu, ktorá vyžaduje pozorné sledovanie“. Jeho postoj bol ostro sledovaný, pretože môže naznačiť ďalších vývoj monetárnej politiky banky. Prísny pohľad ECB znamená odklad normalizácie monetárnej politiky a predĺženie obdobia nízkych sazdieb.

Kurz eura sa aktuálne pohybuje na najvyšších úrovniach za tri roky. Znamená to predraženie produktov firiem z eurozóny na svetových trhoch, čo môže spôsobiť utlmenie produkcie, exportu a tým celej ekonomiky eurobloku, a zároveň zlacnenie dovozu, čo spomaľuje toľko želaný rasť inflácie.

Rada guvernérov ECB na dnešnom zasadnutí nezmenila úrokové sadzby, ani objem kvantitatívneho uvoľňovania. Depozitná sadzba je stále v zápore, na -0,40 percenta. ECB tiež potvrdila, že bude pokračovať v programe nákupu aktív podľa plánu.

Zdroj informácií: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *