Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

ECB zníži objem výkupu dlhopisov

BankyEURO Peter Apolen 09.12.2016 | 10:51 0 Komentárov

Európska centrálna banka vo štvrtok oznámila, že bude pokračovať v kvantitatívnom uvoľňovaní aj po marci 2017, avšak v menších objemoch ako doteraz. Pokým do marca 2017 bude pokračovať v nákupoch dlhopisov v objeme 80 mld. eur mesačne, po marci to bude len 60 mld. EUR mesačne a to minimálne do konca roku 2017.

Očakávali sme, že ECB bude pokračovať vo výrazných objemoch kvantitatívneho uvoľňovania aj v ďalších mesiacoch, keďže inflácia v eurozóne zostáva stále nízka. Novembrová inflácia v eurozóne dosiahla 0,8 percenta, čo je stále výrazne pod 2-percentným inflačným cieľom ECB. Európska banka sa tak chcela uistiť, že predĺžením kvantitatívneho uvoľňovania podporí jednak rast úverovania v eurozóne a zároveň nízkymi výnosmi udrží euro na slabších úrovniach. Tým by pomohla zvýšiť rast cien dovážaných tovarov do Európy.

ECB počíta s rastom inflácie z 0,2 percenta v tomto roku na 1,3 percenta v tom budúcom a 1,5 percenta v roku 2019. ECB však zjavne vníma aj riziká týchto odhadov smerom nadol, preto predlžuje kvantitatívne uvoľňovanie.

Trhy reagovali na počin ECB najskôr posilnením eura z 1,08 USD/EUR na 1,086 USD/EUR, avšak vzápätí na to sa euro voči doláru oslabilo na 1,067 USD/EUR. Výnosy nemeckých dlhopisov mali skôr rastúcu tendenciu, ako keby trh počítal s výraznejšími nákupmi dlhopisov. V podstate však bolo kvantitatívne uvoľňovanie predĺžené vo výraznom objeme a až do konca roka 2017, čo znamená, že kľúčové úroky ECB sa nebudú zvyšovať pred začiatkom roku 2019.

Výnosy slovenských dlhopisov v posledných týždňoch stúpli, 10-ročné výnosy z úrovní 0,25 percenta, kde sa pohybovali v lete, vystúpili v posledných týždňoch nad jedno percento. Dnes sa nakrátko dostali na 1,15 percento.

Predpokladáme, že rozhodnutie ECB nateraz neovplyvní výšku úrokov na úveroch na bývanie slovenských komerčných bánk – predpokladáme, že zostanú blízko terajších úrovní. V prípade, že sa výnosy slovenských dlhopisov udržia na terajších úrovniach, prípadne budú ďalej rásť, je možné, že by v priebehu roku 2017 začali mierne stúpať aj sadzby na hypotékach.

Mária Valachyová, hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *