Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

EK chce strop na poplatky za kartové operácie

Európsky parlament chce po roamingových poplatkoch regulovať i poplatky za platby kartou v maloobchode. Už tento štvrtok o takomto návrhu rokovala Európska komisia. Zmeny by mali začiať platiť v priebehu roka a maloobchodníkov by mali ušetriť zhruba 730 mil. eur.

Kartové spoločnosti ako Mastercard a VISA zarábajú na transakciách vysoké zisky. Komisia ale upozorňuje, že tieto náklady uhrádzajú vo forme poplatkov maloobchodníci a tí ich v konečnom dôsledku prenášajú na zákazníkov.

Rôznu výšku poplatkov v rôznych krajinách chce komisia ohraničiť limitom vo výške 0,3 percenta z hodnoty transakcie pri kreditných kartách a 0,2 percentom alebo siedmimi centami pri debetných kartách. V súčasnosti je to v rade krajín citeľne viac. Cenový strop by mal byť „legitímnym prostriedkom ako rozbiť oligopol malého počtu kartových spoločností“, vysvetľuje poslanec europarlamentu za Stranu zelených Sven Giegold. Kde nefunguje konkurencia, musí zasiahnuť štát, myslí si.

Plány Brusselu by mohli predstavovať pre kartové spoločnosti značné straty. Komisia ich vyčíslila na 730 mil. eur ročne. Zmeny by mali vstúpiť do platnosti v priebehu jedného roka.

Zdroj: Die Presse

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *