Streda 19. decembra. Meniny má Judita

EK odkazuje Budapešti: Nerobíte dosť pre zníženie deficitu, maskujete stav rozpočtov

Európska komisia sa zaoberala situáciou v Maďarsku, Belgicku, na Cypre, Malte a v Poľsku. Zatiaľ čo štyri posledne menované krajiny podľa EK zaviedli účinné opatrenia na zníženie rozpočtových deficitov, Maďarsku sa dostalo tvrdej kritiky za nedodržiavanie pravidiel a varovanie pred zavedením sankcií.

Rozpočtový deficit v Maďarsku podľa EK dlhodobo prekračoval "povolené" tri percentá hrubého domáceho produktu. Podľa predstaviteľov EÚ by Maďarsko v dôsledku uloženia prípadnej sankcie – zmrazenia peňazí z kohéznych fondov – mohlo prísť až o 1,7 percenta ročného hrubého domáceho produktu. "Fiškálna disciplína je kľúčová na posilnenie dôvery v naše verejné financie," zdôraznil eurokomisár pre menové záležitosti Olli Rehn.

Maximálnu povolenú výšku rozpočtového deficitu v súčasnosti porušuje aj vzhľadom k terajšej kríze prevažná väčšina členských krajín EÚ. Európska komisia, ktorá v EÚ dohliada na dodržiavanie pravidiel, s nimi kvôli tomu tiež vedie právne procedúry. Hodnotí, či robia dosť na zníženie deficitov na patričnú úroveň.

V prípade krajín eurozóny je podľa nedávno prijatých rozpočtových pravidiel možné uvaliť na krajiny takmer rovno finančné sankcie. U nečlenov eurozóny je situácia zložitejšia. Najprv musia ministri financií EÚ na základe podkladov od komisie kvalifikovanou väčšinou rozhodnúť, že nejaká krajina neplní kroky, ktoré mala urobiť. Tým sa potom otvorí cesta k možnému zmrazeniu peňazí z kohéznych fondov pre danú krajinu. Ich prostredníctvom sa rozdeľujú miliardy eur.

V prípade Maďarska síce rozpočet v minulom roku rešpektoval pravidlo maximálneho deficitu, avšak stalo sa tak iba pre jednorazové opatrenia vo výraznej výške okolo desať percent HDP. Podľa Bruselu sa tak len "maskuje" vážne zhoršenie v štrukturálnych rozpočtoch v tejto krajine.

Komisia zopakovala, že chce Maďarsko vyzvať k zmenám kontroverzných zákonov týkajúcich sa tamojšej centrálnej banky, ochrany dát či nezávislosti súdov. Listy v tomto smere už Brusel dokončuje. EK uviedla, že chce o zákonoch, ktoré maďarský parlament prijal na konci roka, rozhodnúť v utorok 17. januára. Domnieva sa, že časť z nich je v rozpore s európskym právom.

Zdroj: Patria online, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *