Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

EK poprela chystanú pomoc pre Španielsko

Európska komisia vyvrátila správu, že Európska únia, Medzinárodný menový fond a americké ministerstvo financií pripravujú pre Španielsko mimoriadne úvery.

Španielsky denník El Economist predtým citoval zdroje, ktoré tvrdia, že MMF, EÚ a DOT plánujú poskytnúť Španielsku mimoriadne úvery v celkovej výške 250 miliárd eur a predísť tak zložitej situácii, v ktorej sa ocitlo v apríli Grécko. Hovorca Európskej komisie Amadeu Altafaj oznámenie rozhodne poprel, aj španielske orgány dementovali správu, že by krajina požiadala o pomoc. Napriek tomu sa o možnej pomoci Španielsku hovorilo na mimoriadnom zasadnutí riaditeľov MMF.

Dlh presahuje 53,2% HDP a deficit verejných financií vlani vyskočil na 11,2% HDP. Agentúra Fitch preto koncom mája znížila Španielsku rating na AA-plus a rastú obavy, že krajina smeruje do dlhovej pasce. Európska komisia v stredu vyzvala Španielsko s Portugalskom, aby v tomto roku znížili rozpočtové deficity o 1,75% a o 1,5%, zverejnili podrobnosti fiškálnej konsolidácie a štrukturálnych reforiem. Španielska vláda sa zaviazala znížiť v tohtoročnej roku deficit pod 9,3% HDP. Dôveru investorov bude testovať práve dnes, pripravuje emisiu dlhopisov za viac ako 3,5 miliardy eur.

Španielska centrálna banka zároveň rozhodla, že zverejní výsledky stress testov miestnych bánk. Toto rozhodnutie by mohlo prinútiť aj ďalšie európske krajiny, aby Španielsko nasledovali, pretože investori požadujú väčšie odhalenie rizík v bankách.

Zdroj: X-Trade Brokers, Cyrrus.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *