Streda 22. mája. Meniny má Júlia, Juliána

Ekonóm ECB ubezpečuje, že banka má dosť nástrojov na boj s krízou

Makroekonomika 19.02.2019 | 11:02 0 Komentárov

Hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky Peter Praet ubezpečil, že banka má nástroje na podporu ekonomiky aj v súčasných časoch nulových sadzieb. Posilnil tak špekulácie o tom, že ECB nebude zvyšovať sadzby na jeseň tohto roka, ako povodne avizovala.

„Rada ECB, keď to bude treba, nájde vždy cestu a prostriedky, aby konala,“ uviedol P. Praet pre nemecký denník Börsen Zeitung. K úvahám o nutnosti zvýšiť sadzby totiž prispieva aj to, že ECB nie je dostatočne pripravená na prípadnú recesiu. Nemohla by teda, na rozdiel od amerického Fedu, ktorý sadzby už zvýšil, podporiť ekonomiku poklesom sadzieb, ktoré sú dnes v Európe stále na nule.

P. Praet označil ochladenie ekonomiky eurozóny za mohutnejšie a citlivejšie, než sa pôvodne myslelo. „Riziká sa v poslednom období výrazne zvýšili,“povedal.

Vlani ECB avizovala, že so zvyšovaním sadzieb začne po lete tohto roku. Teraz sa však objavili špekulácie, že k tomu nedôjde a ECB bude pokračovať v uvoľnenej peňažnej politike dlhšie, než sa čakalo. Najbližšie zasadnutie predsedníctva banky sa uskutoční v marci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *