Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ekonóm radí dlhovú brzdu neuvoľňovať

DaneMakroekonomika 19.01.2017 | 17:04 0 Komentárov

Hlavný ekonóm Sberbank Europe Vladimír Vaňo vyzdvihuje význam dlhovej brzdy. Je podľa neho stavená tak, že dokáže predísť krízam financovaním štátneho rozpočtu v zlých časoch.

„Dlhová brzda je nastavená tak, že Slovensko nebude nútené v zlých časoch sa uchyľovať k extrémnym opatreniam, ktoré budú oveľa viac bolieť a nebude musieť byť závislé od externej pomoci. Dlhová brzda núti hospodáriť striedmo, aby nebolo nutné v zlých časoch robiť drakonické a boľavé škrty,“ povedal V. Vaňo pre TASR.

Ekonomika, ako Slovensko, by sa podľa neho mala držať fiškálnej obozretnosti a nie rozšafnosti.

Zákon o dlhovej brzde bol schválený vo forme ústavného zákona v marci 2012. Stanovuje sankčné pásma pre aktuálnu vládu pri prekročení pomeru dlhu k HDP. Prvé sankcie prichádzajú pri zadlžení viac ako 50 percent k HDP. Najtvrdším postihom je povinnosť vlády požiadať o dôveru v parlamente pri výške dlhu 60 percent k HDP.

Dosiahnutie hornej hranice dlhu nie je podľa V. Vaňa reálne. Predchádzajúce sankčné opatrenia sú podľa neho dostatočné na to, „aby vláda robila všetko možné a krajina sa vyhla najhoršiemu scenáru,“ hovorí.

Súčasný stav platí do konca tohto roku. Od roku 2018 sa začne hranica dlhovej brzdy znižovať o jeden percentuálny bod. V roku 2027 by sa tak brzda posunúť na 40 až 50 percent HDP.

Súčasná vláda Roberta Fica sa snaží nájsť politickú podporu, aby dokázala ústavný zákon zmeniť. Sťažuje sa totiž na nedostatok zdrojov. Premiér uviedol, že len na dokončenie diaľničnej siete potrebuje niekoľko miliárd eur. Opozícia však nateraz o zvyšovaní hranice dlhovej brzdy odmieta diskutovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *