Utorok 16. októbra. Meniny má Vladimíra

Ekonomická nálada v septembri klesla

Indikátor ekonomického sentimentu sa v septembri znížil o 0,9 p.b. na 92,7%. Negatívny vývoj indikátora bol ovplyvnený znížením dôvery v priemysle, službách a u spotrebiteľov.

Medziročne sa indikátor ekonomického sentimentu zvýšil o 17,5 p. b., oproti dlhodobému priemeru je však stále nižší o 5,7 p. b.

Indikátor ekonomického sentimentu (2005 = 100) je vážený aritmetický priemer z indikátora dôvery v priemysle (40%), indikátora dôvery v stavebníctve (5%), indikátora dôvery v maloobchode (5%), indikátora dôvery v službách (30%) a spotrebiteľského indikátora dôvery (20%).

Komentár VÚB k ekonomickému sentimentu

Indikátor ekonomického sentimentu (IES) zaznamenal v septembri po 15 mesiacoch zlepšovania celkového sentimentu jeho zhoršenie. Skutočne, IES klesol oproti augustu o 0,9 bodu na úroveň 92,7. Oproti rovnakému mesiacu v minulom roku bol index vyšší o 17,5 bodu. Rozdiel oproti dlhodobému priemeru sa však opäť prehĺbil, pričom v septembri to bolo o 5,3 bodu.

Zhoršenie sentimentu spôsobil najmä pokračujúci pokles dôvery v priemysle a v spotrebiteľskej dôvere, ale aj v dôvere v službách. Prepad dôvery v priemysle sa oproti minulému mesiacu spomalil, a saldo dosiahlo -0,3 bodu. Zníženie dôvery v priemysle je spôsobené najmä poklesom očakávanej produkcie na nasledujúce tri mesiace. Zhoršenie spotrebiteľskej dôvery pokračuje tretí mesiac po sebe, pokles sa však oproti minulému mesiacu spomalil zo 4 na 0,7 bodu a indikátor má v septembri hodnotu -22,5. Pokles dôvery v službách bol ovplyvnený najmä zhoršeným hodnotením podnikateľskej situácie.

Celkový vývoj ekonomického sentimentu je v súlade s vývojom konjunkturálnych prieskumov v ostatných krajinách v Eurozóne, kde zaznamenala dôvera v posledných mesiacoch zhoršenie z dôvodu zvýšenia obáv zo spomalenia ekonomického rastu vo svete a fiškálnej konsolidácie v Eurozóne.

Zdroj: ŠÚ SR, VÚB – Andrej Arady.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *