Stvrtok 28. mája. Meniny má Viliam

Ekonomickí analytici sú proti zákazu predaja v nedeľu

Ostatné správy 20.05.2020 | 15:38 0 Komentárov

Ekonomickí analytici a časť maloobchodníkov upozorňujú na viacero negatív prípadného zákazu nedeľného predaja.

„Slovensko je demokratickou krajinou, ktorej hospodárstvo je založené na trhových princípoch, kde má prednosť dobrovoľná dohoda slobodných ľudí, nie regulácie, zákazy a príkazy. Iniciatívu na zákaz nedeľnej práce v maloobchode preto odmietame,“ uvádza Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Ekonomické argumenty hovoria podľa inštitútu jednoznačne proti zatvoreniu obchodov v nedeľu. Spôsobilo by to podľa neho zníženie zamestnanosti, zníženie čistej mzdy dotknutých zamestnancov a nižšie tržby pre obchodníkov, tým pádom aj nižší výber DPH. Neposledným negatívom by bol pokles možnosti výberu a komfortu spotrebiteľov.

Zástancovia zákazu nedeľného predaja argumentujú právnom pracovníkov maloobchodu na voľné nedele. „Ak sú hlavným argumentom spoločenské dopady, politici by mali svoje tvrdenia podoprieť faktickými argumentmi o tom, že nedeľný predaj nejakým zásadným spôsobom škodí spoločnosti. Nie je tiež jasné, prečo sa politici zameriavajú len na maloobchod. Ak sú argumenty spoločenské, mali požadovať aj zákaz nedeľnej práce v iných službách, či v priemysle. Takto cez obmedzenie obchodu cielia len na niečo cez dve percentá pracovnej sily na Slovensku,“ konštatujú analytici INESS.

Proti zákazu sa postavila aj platforma Ako dlho vydržíme, ktorá zastupuje prenajímateľov obchodných priestorov vo veľkých nákupných centrách a aj viac ako sto maloobchodných spoločností. Či majú alebo nemajú byť v nedeľu obchody otvorené, by podľa zástupcu tejto platformy Petra Papanka zvládli vyhodnotiť aj samotní obchodníci. „Vzhľadom na očakávaný prepad ekonomiky by sa malo diskutovať nie o škrtení podnikateľských aktivít, ale o čo najväčšej podpore a rozmachu všade, kde je to možné,“ dodáva.

Zväz obchodu SR, ktorý zastupuje menšie maloobchodné organizácie, presadzuje nedeľný zákaz predaja. Jeho členovia totiž po väčšine tak, či tak majú v nedeľu zatvorené. Povinný zákaz pre všetkých by preto postihol najmä ich konkurenciu. Slovenská aliancia moderného obchodu, ktorej členom sú veľké siete ako Billa, Kaufland, Lidl či Tesco, nemá na nedeľný predaj jednoznačný názor. Potravinárske obchody sa pravdepodobne spoliehajú na to, že spotrebitelia si nakúpia potrebné potraviny s predstihom, čo bude znamenať minimálny zásah do tržieb týchto obchodov, no značný pokles nákladov.

Proti zákazu predaja sa vyslovili viaceré nepotravinárske siete. Ich predaj sa často realizuje cez víkend. Výhrady vyslovil napríklad elekroobchod NAY. „Sledujeme štatistiky nedeľného predaja a sme presvedčení, že takýto zákaz prinesie viac nevýhod ako výhod pre zamestnancov, zákazníkov aj pre firmy,“ uviedol pre TASR spoluzakladateľ a predstavenstva spoločnosti NAY, Peter Zálešák.

Ak je argumentom právo na voľnú nedeľu, navrhuje maloobchodným zamestnancom povoliť takzvanú výhradu svedomia. Znamenalo by to dať predavačom možnosť slobodne sa rozhodnúť, či chcú nedeľu pracovať alebo nie. Maloobchody by prípadný výpadok pracovnej sily mohli riešiť brigádnymi zamestnancami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *