Streda 03. júna. Meniny má Karolína

Ekonomický rast Slovenska sa v 1. štvrťroku spomalil na 3,7 %

Makroekonomika 15.05.2019 | 12:58 0 Komentárov

Podľa predbežného odhadu dosiahlo tempo medziročného rastu slovenskej ekonomiky v prvom kvartáli tohto roka 3,7 percenta, čo iba jemne viac ako čakal konsenzus trhu (3,6 % r/r).

Oproti priemeru minulého roka, ktorý je na úrovni 4,1 percenta, to však predstavuje očakávané spomalenie tempa.

Hospodársky rast dosiahol medzikvartálne tempo 0,9 percenta (po sezónnom očistení), mierne viac ako koncom vlaňajška (0,8 % q/q).

Zamestnanosť sa v prvom štvrťroku medziročne zvýšila o 1,8 percenta, mierne rýchlejšie oproti predchádzajúcemu kvartálu. Sezónne očistený medzikvartálny rast zamestnanosti sa však zjemnil na 0,3 percenta.

Podrobná štruktúra rastu HDP bude zverejnená v júni. Kľúčovú rolu by mal potvrdiť domáci dopyt – hlavne spotreba domácností, ktorá je aj naďalej podporená priaznivým vývojom na trhu práce a s tým spojením rastom disponibilného príjmu. V tomto roku sa očakáva výraznejší vplyv na čisté vývozy vzhľadom na produkciu novej automobilky, preto aj čistý export by mal k rastu prispievať pozitívne, avšak tento faktor celkom nepreváži spomaľujúce tempo rastu eurozóny.

Tento rok očakávame zmiernenie tempa rastu slovenskej ekonomiky na 3,4 percenta vzhľadom na vývoj externého prostredia a prítomné negatívne riziká (pomalší rast Nemecka, eurozóny a Číny, nedoriešený protekcionizmus, Brexit, a možné implikácie týchto faktorov pre automobilový sektor). Nižšie tempo rastu ide hlavne na vrub externého prostredia. Hlavným ťahúňom ostane silný domáci dopyt. V budúcom roku výhľad nemeníme a očakávame rast HDP o 3,6 percenta.

Oživenie v eurozóne

Rýchly odhad rastu eurozóny za prvý kvartál tohto roka prekonal očakávania, keď dosiahol medzikvartálne tempo 0,4 percenta a medziročne sa rast sa udržal na úrovni 1,2 percenta (v 4Q18 bol medzikvartálny rast iba 0,2 % q/q a medziročný 1,2 % r/r). Je to teda lepšia hodnota ako naznačovali predstihové indikátory.

Výsledky za jednotlivé krajiny ešte nie sú plne k dispozícii – štruktúra rastu spolu s presnejším odhadom za 1Q19 budú zverejnené v júni. Pozitívom v každom prípade je prvotný odhad Talianska, ktorému sa podľa rýchleho odhadu podarilo dostať z technickej recesie a v 1Q19 vzrástla talianska ekonomika o 0,2 percenta q/q.

Na rast v eurozóne tento rok výrazne vplývajú riziká v zahraničnom obchode, najmä obavy z protekcionistických opatrení, ďalej spomalenie globálneho rastu, najmä v Číne a nedoriešené regionálne riziká ako Brexit. Čím viac sa podarí externé riziká zmierniť alebo úplne obmedziť, tým jemnejší dopad na rast to bude mať.

Výkon v súlade s očakávaniami zaznamenal aj náš hlavný obchodný partner – Nemecko. Nemecký HDP sa oproti štvrtému kvartálu minulého roka zvýšil o 0,4 percenta q/q a v medziročnom porovnaní vzrástol o 0,7 percenta (kalendárne očistené).

Po predchádzajúcich dvoch vlažných kvartáloch, kedy sa nemecká ekonomika tesne vyhla technickej recesii, tak začiatok roka 2019 naznačuje mierne zlepšenie. K rastu nemeckého HDP prispel najmä domáci dopyt zatiaľ čo zo strany zahraničného obchodu prichádzali skôr zmiešané signály, ovplyvnené neistotou a hrozbou obchodných vojen.

Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *