Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ekonomický sentiment v januári rástol

Makroekonomika 30.01.2012 | 12:34 0 Komentárov

Indikátor ekonomického sentimentu na Slovensku v januári opäť rástol. Oproti decembru minulého roku sa zvýšil o 1,1 bodu na 90,2. Tento index je pritom počítaný ako trojmesačný kĺzavý priemer a odráža dôveru spotrebiteľov a podnikov vo viacerých sledovaných sektoroch.

Ako vysvetľuje makroekonóm VÚB Andrej Arady, v samotnom januári vzrástla dôvera v priemysle ale aj dôvera spotrebiteľov. Vo zvyšných reportovaných sektoroch naopak dôvera mierne poklesla. Zatiaľ čo v prípade služieb išlo len o miernu korekciu predchádzajúceho rastu, dôvera v maloobchode a stavebníctve ostáva dlhodobo nízka. Najvýznamnejší sektor slovenskej ekonomiky – priemysel – zaznamenal vyššie očakávania podnikov na produkciu v nasledujúcich troch mesiacoch, ale aj vyšší súčasný dopyt tak z domáceho prostredia ako aj zo zahraničia.

Oveľa komfortnejšie sa pritom podniky cítia aj vzhľadom sa súčasný stav zásob hotových výrobkov, ktoré sa podľa januárového hodnotenia zo skladov vypredávajú. Celková dôvera v priemysle tak vzrástla z decembrových 0,0 na 4,7 bodu, čo je najvyššia úroveň od mája minulého roku. Prvé lastovičky signalizujúce návrat dôvery v ekonomike pozorujeme v ostatnom období aj eurozóne ako takej, ale aj v krajine nášho najvýznamnejšieho obchodného partnera – Nemecka. Nasledujúce mesiace bude preto dôležité sledovať, či šlo o ďalšie správy do portfólia prvých indikátorov obratu cyklu smerom nahor, alebo len úlet na prelome rokov, keď väčšina prieskumových indikátorov prelomila klesajúci trend.

Zdroj: Andrej Arady, makroekonóm VÚB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *