Pondelok 22. októbra. Meniny má Sergej

Ekonomický sentiment v júli rástol

Indikátor ekonomického sentimentu sa v júli zvýšil o 1,3 na 92,5 percentuálnych bodov.

Podľa Štatistického úradu SR vývoj indikátora bol ovplyvnený zvýšením dôvery v obchode a v priemysle. Medziročne sa indikátor ekonomického sentimentu zvýšil o 22,4 bodov, oproti dlhodobému priemeru je však stále nižší o 5,9 p. b.

Komentár VÚB k vývoju ekonomického sentimentu

To, že Index ekonomického sentimentu vzrástol v júli už štrnásty mesiac po sebe je potvrdením, že slovenská ekonomika pokračuje v rastovom trende aj na začiatku tretieho štvrťroka.

Zlepšenie celkovej ekonomickej nálady je ťahané predovšetkým zlepšením dôvery v priemysle, ktorý je kľúčovým sektorom slovenskej ekonomiky. Dôvera v priemysle vzrástla na najvyššiu úroveň od októbra 2007. Je to najmä vďaka rastúcemu dopytu zo zahraničia.

Pre mňa kľúčovou správou dnes vydaných konjunkturálnych prieskumov sú očakávania priemyselných firiem ohľadom zamestnanosti. Vskutku, už štvrtý mesiac po sebe firmy v priemysle už neočakávajú pokles počtu zamestnancov. Naopak, v júli podiel tých, ktorí očakávajú nárast počtu zamestnancov prevýšil podiel tých, ktorí očakávajú pokles zamestnancov o 10 bodov. Toto hodnotenie je najlepším v histórii konjunkturálnych prieskumov v priemysle (od r. 1993).

Zdroj: ŠÚ SR, Z. Štefanides – VÚB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *