Sobota 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ekonomický sentiment eurozóny v máji klesol

Ekonomický sentiment (ESI) eurozóny v máji zastavil trojmesačný rast zhoršením väčšiny ukazovateľov, najmä maloobchodu a stavebníctva.

Kvôli hospodárskemu výhľadu zaznamenal prepad aj ukazovateľ spotrebiteľskej dôvery. Významný pokles reportovali Grécko, Španielsko, ďalej Francúzsko, Taliansko a Portugalsko. Zdravý rast hlásilo Nemecko, Rakúsko, Belgicko a Holandsko.

Prieskum Európskej komisie v máji uviedol, že ekonomický sentiment klesol zo 100,6 bodu na 98,4 bodov potom, čo v apríli prekonal dlhodobý priemer prvýkrát od marca 2008. Výsledok ovplyvnila zmena klasifikácie NACE 2, zatiaľ čo ešte do apríla 2010 sa uskutočňovala podľa klasifikácie NACE 1.

Výsledok zaostal za odhadmi. Väčšinový konsenzus analytikov predpokladal 100,6 bodov. Väčšina ukazovateľov okrem sektora služieb zotrvala v zápornom teritóriu. Dôvera sektora priemyslu v máji klesla o 1 bod na -6 bodov, ukazovateľ je vysoko nad minuloročnou hladinou a stále najvyššie od júna 2008.

Kľúčový indikátor spotrebiteľskej dôvery sa zhoršil o 3 body na -18 bodov, hladinu naposledy dosiahnutú v októbri 2009. Ukazovateľ dôvery v sektor finančných služieb, ktorý nie je zahrnutý do ESI, klesol o 4 body na 21 bodov. Dôvera v maloobchode sa prepadla o 4 body späť na októbrovú hladinu -5 bodov. Indikátor dôvery v sektor stavebníctva klesol o 3 na -28 bodov, v rovnakom období pred rokom dosahoval -34 bodov.

Zdroj:
X-Trade Brokers

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *