Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Ekonomika bude pokračovať v rýchlom raste

Makroekonomika 20.09.2018 | 16:07 0 Komentárov

Ekonomika Slovenska vzrastie tento rok o 4,1 percenta. Na budúci rok by to malo byť 4,5 percenta.

Za vysokým rastom by mal byť nábeh výroby v automobilovom priemysle. Vzrastie však aj spotreba domácností, ktoré budú ťažiť z rastu miezd vo verejnom sektore. Vyplýva to makroprognózy, ktorú dnes zverejnilo Ministerstvo financií SR.

„Najpozitívnejšou správou je motor, ktorý voláme investície, dokonca v optimálnej štruktúre súkromných aj verejných investícií. Dôležitý je aj faktor oživeného exportu, hlavne vďaka automobilovému priemyslu,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

Rast exportu sa zrýchľuje vďaka automobilovému priemyslu, kde sa prejavuje nábeh novej produkcie vo Volkswagene a v Jaguar Land Rover. Na trhu práce tak má vzniknúť až 47 tisíc nových pracovných miest. Vzrastú preto mzdy, ale aj inflácia.

V roku 2019 by si ešte spotreba domácností mala udržať dynamiku porovnateľnú s predchádzajúcimi rokmi. Vyššie mzdy sa ale už prejavia aj v raste cien. Pri raste nominálnych miezd cez šesť percent a očakávanej inflácii medzi do troch percent sa očakáva rast reálnych miezd o tri percentá.

Hoci investície mierne spomalia z dôvodu dokončenia nových kapacít v automobilkách, tvorba jadrových investícií v súkromnom sektore si zachová relatívne vysoké tempo.

V roku 2020 sa už očakáva spomalenie ekonomického rastu pod štyri percentá. Efekt nabiehania automobilovej výroby má vtedy postupne odznievať a na slovenskom exporte a produkcii sa odzrkadlí aj cyklické spomaľovanie ekonomík hlavných obchodných partnerov Slovenska.

„Ako negatívne riziko vnímame vonkajšie prostredie, hlavne hrozby v oblasti medzinárodného obchodu. V domácom prostredí vnímame skôr pozitívne riziká,“ konštatoval P. Kažimír.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *