Streda 22. január. Meniny má Zora

Ekonomika eurozóny rastie o 1,1 %

Makroekonomika 31.07.2019 | 12:21 0 Komentárov

Rast hospodárstva eurozóny dosiahol v druhom kvartáli medziročne 1,1 percenta, Ide o spomalenie z 1,2 percenta z prvého štvrťroku.

Medzikvartálne tempo rastu dosiahlo 0,2 percenta, čo je v súlade s trhovými očakávaniami.

Čísla vychádzajú z rýchleho odhadu Eurostatu. Presné údaje spolu so štruktúrou rastu budú zverejnené v auguste a septembri.

Predstihové ukazovatele z Nemecka a eurozóny v tomto roku naznačujú spomalenie dynamiky rastu. Na rast v eurozóne výrazne vplývajú riziká v zahraničnom obchode (protekcionistické opatrenia a spory), spomalenie globálneho rastu (hlavne Čína) a nedoriešené regionálne riziká  ako Brexit či napätie na Blízkom východe. Čím viac sa podarí externé riziká zmierniť alebo úplne obmedziť, tým jemnejší dopad na rast to bude mať.

Okrem vlažného rastu ostáva slabá aj inflácia v eurozóne. Rýchly odhad za júl je 1,1 percenta medziročne a jadrová inflácia len 0,9 percenta. Aj keď sa trhu práce v eurozóne darí, prenos inflačných tlakov odtiaľ je pomalší ako centrálna banka čakala.

Okrem toho, predpokladané ekonomické oživenie v druhej polovici roka sa pravdepodobne neuskutoční a ECB nedávno zopakovala prítomné riziká rastu smerom nadol – geopolitickú neistotu (vrátane Brexitu), protekcionizmus, zraniteľnosť rozvíjajúcich sa ekonomík a vlažnejšie tempo globálneho rastu.

Celkovo v júli ECB otvorila cestu pre uvoľnenie menovej politiky na ďalšom zasadnutí, keď bude mať k dispozícii nové makroekonomické projekcie.

Erste Group Research považuje pokles depozitnej sadzby ECB, spolu so zavedením dvoch úrovní depozitnej sadzby a predĺžením výhľadu cesty menovej politiky za najpravdepodobnejší scenár v septembri.

Celkovo by depozitná sadzba mohla do konca tohto roka klesnúť o 20 bázických bodov na -0,6 percenta. S tým by malo súvisieť aj mierne oslabenie eura oproti americkému doláru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *