Pondelok 24. septembra. Meniny má Ľuboš, Ľubor

Ekonomika najlepšej krajiny pre podnikanie aj centra hazardu mieri do recesie, odráža pokles svetového dopytu

Ekonomika Singapuru na konci minulého roka medzikvartálne výrazne klesla a v tohtoročnom prvom štvrťroku sa čaká, že už neutečie z prepadu do recesie. Jej vývoj je odrazom prepadu miestneho spracovateľského priemyslu v dôsledku útlmu globálneho dopytu.

Globálny dopyt oslabujú ťažké problémy Európy, spomaľovanie rastu v Číne a neistota okolo vývoja americkej ekonomiky. Singapur bol Svetovou bankou na prelome rokov 2010 a 2011 vyhodnotený ako celosvetovo najlepšia krajina na podnikanie.

Singapurské ministerstvo obchodu dnes v prvom odhade uviedlo, že hrubý domáci produkt klesol v 4Q11 medzikvartálne o anualizovaných 4,9 percenta (prepočítané na výkon celého roka). Singapur pritom unikol recesii už v treťom štvrťroku, kedy HDP rástol o 1,5 percenta po poklese o 5,9 percenta v druhom štvrťroku. Recesia sa bežne definuje ako dva štvrťroky poklesu za sebou a záporný výsledok v 1Q12 čaká podľa prieskumu Reuters väčšina ekonómov.

Spracovateľský sektor vykázal za štvrťrok prepad o za 22 percent. Singapurská ekonomika je citlivým ukazovateľom hospodárskeho vývoja v celej východnej Ázii, pretože je závislá na medzinárodnom obchode a investíciách a väčšinu svojej produkcie vyváža do Japonska, Číny USA a Európy. Konkurenčná ekonomika Hongkongu v treťom štvrťroku len tak tak unikla recesii, keď zaznamenala medzikvartálny rast len ​​o 0,1 percenta.

V medziročnom porovnaní sa rast singapúrskeho HDP v poslednom štvrťroku spomalil na 3,6 percenta z tempa 5,9 percenta v treťom štvrťroku. Za celý rok 2011 sa rastové tempo zmiernilo na 4,8 percenta z predvlaňajších 14,5 percenta.

"Výhľad pre rok 2012 zostáva vzhľadom k európskej dlhovej kríze, spomaleniu v Číne a neistote okolo daňových krokov v USA opatrný," povedal agentúre Reuters ekonóm Chua Hak Bin zo singapurskej pobočky Bank of America Merrill Lynch. Podľa neho je pravdepodobnosť recesie v prvom štvrťroku mierne nadpolovičná.

Už v októbri roku 2011 singapurská vláda znížila odhad celoročného rastu minulého roka na menej než 5% z očakávaných 5-6%. Singapur sa tento rok tiež v rebríčku WEF konkurencieschopnosti jednotlivých ekonomík posunul na druhé miesto za Švajčiarsko, odsunul Švédsko.

Trojica Las Vegas, Macao a Singapur súperia o postavenie globálneho centra číslo jedna pre zábavu a hazard. V októbri 2011 Americká herná asociácia prvýkrát pripustila, že by Singapur vo výsledku roku 2011 mohol zosadiť z pozície druhého najväčšieho globálneho centra hazardných hier Las Vegas.  

Tak sa aj stalo, lenže navyše obe centrá predbehlo Macao. Príliv čínskych turistov pomohol Macau prekonať v príjmoch Las Vegas a stať sa najväčším centrom hazardných hier na svete. Príjmy z hazardných hier sú tu dnes päťkrát vyššia ako v Las Vegas. Macao však stále zaostáva za Las Vegas v pomere príjmov z neherných aktivít, ako je stravovanie, ubytovanie nakupovanie či iná zábava.

Príjmy z hazardných hier na Macau sa v minulom roku zvýšili o 42 percent na rekordných 267,87 miliardy Pataca (655,5 miliardy CZK). K rastu prispieva zvyšujúci sa záujem čínskych turistov o hazardné hry. Macao je jediným miestom v Číne, kde sú hazardné hry legálne a je už najväčším centrom hazardných hier na svete. Tempo rastu mierne spomalilo z predvlaňajších 58 percent. V samotnom decembri príjmy z hazardných hier stúpli o 25 percent na 23,61 miliardy Pataca. V Macau sa príjmy z neherných aktivít na celkových príjmoch oblasti podieľajú necelými piatimi percentami.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, AP, Patria online, forex.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *