Streda 27. marca. Meniny má Alena

Ekonomika najlepšej krajiny pre podnikanie aj centra hazardu mieri do recesie, odráža pokles svetového dopytu

Ekonomika Singapuru na konci minulého roka medzikvartálne výrazne klesla a v tohtoročnom prvom štvrťroku sa čaká, že už neutečie z prepadu do recesie. Jej vývoj je odrazom prepadu miestneho spracovateľského priemyslu v dôsledku útlmu globálneho dopytu.

Globálny dopyt oslabujú ťažké problémy Európy, spomaľovanie rastu v Číne a neistota okolo vývoja americkej ekonomiky. Singapur bol Svetovou bankou na prelome rokov 2010 a 2011 vyhodnotený ako celosvetovo najlepšia krajina na podnikanie.

Singapurské ministerstvo obchodu dnes v prvom odhade uviedlo, že hrubý domáci produkt klesol v 4Q11 medzikvartálne o anualizovaných 4,9 percenta (prepočítané na výkon celého roka). Singapur pritom unikol recesii už v treťom štvrťroku, kedy HDP rástol o 1,5 percenta po poklese o 5,9 percenta v druhom štvrťroku. Recesia sa bežne definuje ako dva štvrťroky poklesu za sebou a záporný výsledok v 1Q12 čaká podľa prieskumu Reuters väčšina ekonómov.

Spracovateľský sektor vykázal za štvrťrok prepad o za 22 percent. Singapurská ekonomika je citlivým ukazovateľom hospodárskeho vývoja v celej východnej Ázii, pretože je závislá na medzinárodnom obchode a investíciách a väčšinu svojej produkcie vyváža do Japonska, Číny USA a Európy. Konkurenčná ekonomika Hongkongu v treťom štvrťroku len tak tak unikla recesii, keď zaznamenala medzikvartálny rast len ​​o 0,1 percenta.

V medziročnom porovnaní sa rast singapúrskeho HDP v poslednom štvrťroku spomalil na 3,6 percenta z tempa 5,9 percenta v treťom štvrťroku. Za celý rok 2011 sa rastové tempo zmiernilo na 4,8 percenta z predvlaňajších 14,5 percenta.

"Výhľad pre rok 2012 zostáva vzhľadom k európskej dlhovej kríze, spomaleniu v Číne a neistote okolo daňových krokov v USA opatrný," povedal agentúre Reuters ekonóm Chua Hak Bin zo singapurskej pobočky Bank of America Merrill Lynch. Podľa neho je pravdepodobnosť recesie v prvom štvrťroku mierne nadpolovičná.

Už v októbri roku 2011 singapurská vláda znížila odhad celoročného rastu minulého roka na menej než 5% z očakávaných 5-6%. Singapur sa tento rok tiež v rebríčku WEF konkurencieschopnosti jednotlivých ekonomík posunul na druhé miesto za Švajčiarsko, odsunul Švédsko.

Trojica Las Vegas, Macao a Singapur súperia o postavenie globálneho centra číslo jedna pre zábavu a hazard. V októbri 2011 Americká herná asociácia prvýkrát pripustila, že by Singapur vo výsledku roku 2011 mohol zosadiť z pozície druhého najväčšieho globálneho centra hazardných hier Las Vegas.  

Tak sa aj stalo, lenže navyše obe centrá predbehlo Macao. Príliv čínskych turistov pomohol Macau prekonať v príjmoch Las Vegas a stať sa najväčším centrom hazardných hier na svete. Príjmy z hazardných hier sú tu dnes päťkrát vyššia ako v Las Vegas. Macao však stále zaostáva za Las Vegas v pomere príjmov z neherných aktivít, ako je stravovanie, ubytovanie nakupovanie či iná zábava.

Príjmy z hazardných hier na Macau sa v minulom roku zvýšili o 42 percent na rekordných 267,87 miliardy Pataca (655,5 miliardy CZK). K rastu prispieva zvyšujúci sa záujem čínskych turistov o hazardné hry. Macao je jediným miestom v Číne, kde sú hazardné hry legálne a je už najväčším centrom hazardných hier na svete. Tempo rastu mierne spomalilo z predvlaňajších 58 percent. V samotnom decembri príjmy z hazardných hier stúpli o 25 percent na 23,61 miliardy Pataca. V Macau sa príjmy z neherných aktivít na celkových príjmoch oblasti podieľajú necelými piatimi percentami.

Zdroj: ČTK, Bloomberg, AP, Patria online, forex.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *