Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Ekonomika sa v máji odrazilo odo dna

Makroekonomika 14.07.2020 | 13:19 0 Komentárov

Mesačné údaje sa v máji začali dvíhať z dna dosiahnutého v apríli. Zlepšovala sa produkcia v priemysle, stavebníctve aj v službách.

Priemyselná produkcia bola v máji o 33,5 percenta nižšia ako pred rokomPo historickom minime v apríli to však znamenalo mesačné zlepšenie o 19,7 percenta.

Kľúčovým faktorom poklesu bola opäť výroba automobilov (-56,9 % medziročne), ktorá k medziročnému prepadu prispela takmer 16 percentuálnych bodov. Aj keď výroba slovenských automobiliek dosiahla iba 43 percent oproti minuloročnej úrovni, v porovnaní s aprílom je to výrazné zlepšenie (zdvojnásobenie), keďže automobilky počas mája postupne obnovovali kapacitu výroby.

Produkcia v stavebníctve zaznamenala miernejší pokles ako v apríli – v máji sa znížila o 12,4 percenta medziročne (+ 2 % medzimesačne).

Opatrenia týkajúce sa odstupov na verejnosti a obmedzenia kontaktov medzi ľuďmi, ktoré boli v marci zavedené, výrazne obmedzili dopyt a ponuku. Mnohé služby sa zastavili a niekoľko priemyselných závodov bolo dočasne zatvorených. Uvoľnenie obmedzení, ktoré sa začalo v polovici mája, prinieslo viditeľné zlepšenie. 

Otváranie ekonomiky v júni pokračovalo, takže za minulý mesiac môžeme očakávať ďalšie zlepšenie v priemysle či v zahraničnom obchode. Bude však nejaký čas trvať, kým sa medziročné zmeny vrátia do roviny rastu.

Tohtoročný prepad slovenskej ekonomiky očakávame v blízkosti 7,5 percenta, s následným oživením na 7,1 percenta v roku 2021. V odhadoch je však vyššia miera neistoty. Najväčší negatívny dopad bude v druhom kvartáli, no následne by sa mala situácia viditeľne zlepšiť v druhej polovici roka.

Z mesačných údajov a predstihových ukazovateľov vidieť, že apríl je najviac zasiahnutý mesiac; no kroky oživenia prišli už v máji a júni, čo je pozitívna správa naznačujúca zatiaľ prítomné uzdravenie v tvare písmena V. Kvôli veľkej otvorenosti a naviazanosti Slovenska na zahraničie bude pri zlepšovaní výhľadu našej situácie hrať rolu aj stav ekonomík v Európe a vo svete.

Pandémia si vyžiada hlbšiu recesiu, s následným uzdravením

Európska komisia (EK) zverejnila svoju novú, letnú makroekonomickú prognózu. Oproti jari je v nej niekoľko zmien, vyplývajúcich hlavne z dostupnosti nových tvrdých aj mäkkých dát od minulej predikcie. EK predpokladá, že tohtoročný prepad HDP na Slovensku dosiahne deväť percent, čo predstavuje šiestu najväčšiu recesiu v EÚ.

Následne by sa náš rast mohol v budúcom roku dostať na priemer 7,4 percenta. Oproti jarnej prognóze (-6,7 % v roku 2020 a 6,6 % v roku 2021) ako aj našim odhadom (-7,5 % v tomto roku a 7,1 % v roku 2021) počíta letný odhad Európskej komisie s hlbšou recesiou nasledovanou pomerne slušným uzdravením v budúcom roku (aj keď výrazný vplyv na to má aj bázický efekt).

Ekonomika eurozóny sa podľa EK v tomto roku zníži o 8,7 percenta a v roku 2021 sa jej rast obnoví tempom 6,1 percenta. Aj v prípade jednotného menového bloku je letný odhad Bruselu o niečo pesimistickejší ako ten jarný. Šok je symetrický – postihuje všetky členské štáty – a jeho dopad bude vidieť nielen na hospodárskom raste, ale aj na trhoch práce a v rozpočtoch.

Komisia však predpokladá, že to najhoršie má EÚ za sebou a ekonomiky sú už na trase oživenia rastu. Samozrejme, vzhľadom na podstatu terajšieho šoku, je v prognóze značná neistota. Zotavenie bude závisieť od ďalšieho vývoja pandémie. Prípadná druhá vlna, ktorá by si vyžiadala znovuzavedenie reštriktívnych opatrení ako v marci a apríli, by negatívne hospodárske dopady ešte prehĺbila. Vzhľadom na vzájomnú závislosť ekonomík EÚ bude mať dynamika oživenia v každej jednotlivej krajine vplyv aj na priebeh oživenia v ostatných členských štátoch.

Katarína Muchová – makro analytička Slovenskej sporiteľne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial