Pondelok 16. júla. Meniny má Drahomír

Ekonomika spoločnej Európy rastie už piaty rok za sebou

Makroekonomika 12.05.2017 | 08:46 0 Komentárov

Európska komisia (EK) je vo svojej jarnej prognóze optimistická. Kontinentu predpovedá relatívne vysoký rast na tento i budúci rok. 

Komisia predpovedá eurozóne v tomto roku rast HDP o 1,7 percenta, čo je o desatinu bodu viac, ako v prognóze zo zimy. Na budúci rok by sa tempo malo zrýchliť na 1,8 percent.

Najvyššie tempo rastu ekonomiky spomedzi štátov eurozóny dosiahne tento rok Malta (4,6 %). Nasleduje Luxembursko (4,3 %) a Írsko (4 %). A naopak, najpomalšie porastú ekonomiky Talianska, Fínska (1,3 %) a Francúzska (1,4 %).

Aj na budúci rok by mala najpomalšie rásť ekonomika apeninského polostrova a to len o 0,9 percenta.

Zlepšuje aj výhľad na infláciu. Dôvodom je najmä zdraženie ropy. Napriek tomu sa jadrová inflácia, teda rast cien bez energií a potravín, stále drží sa pod dlhodobým premiérom. EK očakáva, že priemerná inflácia v eurozóne sa tento rok zvýši na 1,6 percenta. Vlani to bolo len 0,2 percenta.

Nezamestnanosť sa blíži k predkrízovej úrovni. Tento rok by mala klesnúť na 9,4 percenta a v roku 2018 na 8,9 percenta, čo bude najnižšia úroveň od začiatku roka 2009.

Súkromná spotreba bude hlavným motorom hospodárskeho rastu. Ukazovateľ stúpol vlani najstrmšie za desať rokov. Európske firmy tak majú pre koho produkovať. 

Európska komisia počíta s rizikami, ktoré by jej prognózu mohli ohroziť. Ide o najmä o budúci politickú situáciu v USA ale aj o vývoj čínskej ekonomiky. Ďalšími rizikami sú taliansky bankový sektor a rokovania o brexite.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *