Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ekonomika v 3. kvartáli spomalila, investície sa prepadli

Makroekonomika 08.12.2016 | 10:42 0 Komentárov

Slovenská ekonomika v treťom štvrťroku šliapla na brzdu. Jej rast sa spomalil z úrovne 3,8% na 3,0% medziročne. Výrazne sa prepadli investície.  

Rast bol ovplyvnený smerom dole výrazným medziročným prepadom investičnej aktivity. Tvorba hrubého fixného kapitálu klesla medziročne až o 17 percent. Jej vývoj je pod vplyvom vyššej porovnávacej bázy z predchádzajúceho roka, kedy prišlo k masívnemu dočerpávaniu eurofondov. Vidno to aj na štruktúre, keď investície vo verejnej sfére poklesli takmer o 60 percent.

Zo sektorového hľadiska prišlo k zhruba štvrtinovému poklesu pri stavebných investíciách, čo sa dá tiež do veľkej miery spojiť so spomalením investícií do infraštruktúry. Toto sa začne postupne meniť s nábehom nového programovacieho obdobia, respektíve ďalších projektov možno už v roku 2017. Investície nefinančných podnikov medziročne klesli asi o dve percentá, čo by mohla postupne zmeniť investícia do novej automobilky JLR.

Ekonomiku však potiahla spotreba domácností, ktorá medziročne vzrástla o 2,5 percenta, spotreba verejnej správy (2,1%) a zahraničný dopyt (+4,5%). Spotrebe praje situácia na trhu práce: zamestnanosť medziročne vzrástla o 2,8 percenta a reálne mzdy o štyri percentá. Vývoz výrobkov a služieb bol medziročne vyšší o 4,5 percenta avšak tempo jeho rastu bolo v porovnaní s údajmi v druhom štvrťroku pomalšie (7,8%).

Slovensko bolo v treťom štvrťroku najrýchlejšie rastúcou ekonomikou spomedzi krajín platiacich spoločnou menou spoločne so Španielskom (medziročne). Údaje za dynamicky rastúce Írsko však ešte nie sú k dispozícii. Z krajín EÚ zaznamenalo rýchlejší medziročný rast iba Rumunsko (4,6%) a Bulharsko (3,4%).  

Slovenské hospodárstvo by si mohlo v budúcom roku udržať tempo rastu okolo 3,0% až 3,2%.

Marek Gábriš, analytik ČSOB

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *