Stvrtok 22. októbra. Meniny má Sergej

Ekonómovia vyzývajú na výraznejšie naliatie peňazí do ekonomiky

Ostatné správy 07.04.2020 | 12:03 0 Komentárov

Oznámené vládne opatrenia podľa ekonómov nestačia. Slovensko sa podľa nich ekonomicky prepadne viac ako iné štáty.

Slovensko zaostáva v objeme finančných zdrojov určených na zmiernenie dopadov koronakrízy. Hrozí, že slovenská ekonomika tento rok klesne hlbšie ako ekonomiky iných krajín. Uviedli to v spoločnej výzve viacerí slovenskí ekonómovia.

Podľa nich by mala vláda naliať bezodkladne do ekonomiky viac financií, ale aj rokovať s bankami nielen o odklade splátok, alebo o zrušení bankového odvodu.

Výzvu inicioval Ľuboš Pástor, člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska a profesor na University of Chicago. Podporili ju Elena Kohútiková (Dozorná rada VÚB), exminister financií Ivan Mikloš (MESA 10), Gabriel Eichler (Benson Oak), Michal Horváth (NBS), Ľudovít Ódor (NBS), Ján Oravec (Ministerstvo hospodárstva SR), Juraj Stern (Paneurópska vysoká škola) a Ivan Šramko (Rada pre rozpočtovú zodpovednosť).

Ocenili mnohé preventívne opatrenia, ktoré nová vláda stihla prijať. Popri nich je ale podľa nich potrebné prijať aj razantné ekonomické opatrenia na záchranu ekonomiky pred kolapsom. „Sme presvedčení, že ďalšie opatrenia musia byť prijaté v najbližších hodinách a dňoch, nie týždňoch, pretože potom bude už neskoro,“ uviedli.

Podľa nich je nevyhnutné naliať do ekonomiky viac finančných zdrojov, a to bezodkladne, pričom by mala vláda ísť nad rámec fiškálnych opatrení, ktoré už boli vyhlásené.

Vláda by sa podľa ekonómov mala zamerať nielen na malé firmy, ale aj na veľké firmy a domácnosti. Okrem toho by sa mala sústrediť na to, aby nekrachovali alebo neodchádzali inak zdravé firmy.

Podľa ekonómov neobstojí argument, že Slovensko na tieto opatrenia nemá peniaze. „Teraz je najlepší čas vynakladať verejné zdroje pre verejné blaho. Ide o investície s vysokým spoločenským výnosom, po ľudskej aj po ekonomickej stránke. Toto nie je čas na moralizovanie či rozprávanie o morálnom hazarde. Vírus nebola ničia chyba,“ upozorňujú.

Európska centrálna banka totiž vytvára dostatočný priestor na emisiu nových vládnych dlhopisov. V rámci pandemického programu nákupu dlhopisov totiž tento rok vykúpi dlhopisy v objeme 750 mld. eur. “ Európska komisia v reakcii na krízu uvoľnila fiškálne pravidlá. Iné krajiny, ktoré sú zadlženejšie ako Slovensko v porovnaní s HDP, peniaze našli,“ porovnávajú ekonómovia.

Dodávajú, že po stabilizácii situácie bude potrebné začať analýzu výdavkov verejných financií, „aby zostali fiškálne udržateľné“. Ide napríklad o revíziu zmien v dôchodkovom systéme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial