Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

EOS KSI Slovensko údaje Centrálnemu registru dlžníkov neposkytla

Nebankové subjekty 02.07.2020 | 12:10 0 Komentárov

Inkasná spoločnosť EOS KSI Slovensko sa ohradila voči spájaniu jej mena s Centrálnym registrom dlžníkov. Žiadne informácie o klientoch registru, na ktorý upozorňovala už aj NBS, neposkytla.

Spotrebiteľské centrum nedávno upozornilo na to, že Centrálny register dlžníkov (CERD) žiada návštevníkov po bezplatnej registrácii o úhradu sumy 500 eur. O prípade informovalo aj investujeme.sk. Na činnosť registra upozorňovala aj Národná banka Slovenska. Nepatrí totiž medzi oficiálne registre, do ktorých údajmi prispievajú finančné inštitúcie na Slovensku. Informácie centrálneho registra sú preto neúplné a neaktuálne.

Spotrebiteľské centrum zistilo, že register do veľkej miery disponuje údajmi o dlhoch a záväzkoch, ktoré spracúva inkasná spoločnosť EOS KSI Slovensko. Tá sa teraz voči tomu spájaniu ohradila.

„Spoločnosť EOS KSI Slovensko neposkytla CERD žiadne údaje a s týmto neoficiálnym registrom žiadnym spôsobom nespolupracuje,“ uviedol konateľ spoločnosti Michal Šoltes. Upozornil na to, že spoločnosť poskytuje údaje o spotrebiteľských úveroch iba do Registra úverov, ktorý patrí medzi oficiálne registre vedené NBS.

„Spoločnosť EOS KSI Slovensko ako subjekt s povolením na poskytovanie spotrebiteľských úverov udeleným NBS, ktorá zároveň vykonáva aj dohľad nad dodržiavaním jej povinností súvisiacich s poskytovaním spotrebiteľských úverov, poskytuje všetky informácie iba na základe a v medziach zákonov SR,“ doplnil Šoltes.

Tiež uviedol, že spoločnosť má záujem zistiť zdroj a právny titul poskytnutia údajov do CERD a bude poskytovať potrebnú súčinnosť na objasnenie konaní, ktoré nie sú v súlade s právnym poriadkom Slovenskej republiky a následnom vyvodení právnych dôsledkov z takýchto protiprávnych konaní.

NBS odporúča spotrebiteľom neregistrovať sa v Centrálnom registri dlžníkov. „Vo veci sme podali aj oznámenie orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedol pre TASR hovorca NBS Peter Majer.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial