Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Erdoganovi po víťazstve vo voľbách zostáva ešte skrotiť vysokú infláciu a padajúcu líru

Makroekonomika 25.06.2018 | 11:28 0 Komentárov

Turecké voľby budú pre trhy pravdepodobne znamenať úľavu, no v strednodobom hľadisku to stále nevyzerá na realizáciu veľmi potrebných štrukturálnych reforiem. Tureckú ekonomiku totiž trápia viaceré makroekonomické problémy. Napríklad dvojciferná inflácia, vysoký deficit na bežnom účte platobnej bilancie, či veľká závislosť na externom financovaní. Všetci teraz budú sledovať nominácie jednotlivých ministrov. Trhy by určite ocenili, keby sa ministrami stali pragmatickí reformátori.

Potvrdenie víťazstva

Po nedeľných predčasných voľbách vyzerá politická situácia v Turecku nezmenená. Prezident Recep Tayyip Erdogan sa stal víťazom prvého kola prezidentských volieb s tesnou prevahou 52 percent hlasov, čím sa vyhol konaniu druhého kola volieb, ktoré bolo plánované na 8. júla. V súbežných parlamentných voľbách si vládna koalícia strán AKP a MHP udržala v 600 člennom parlamente väčšinu.

Po víťazstve v referende o ústavných reformách z apríla tohto roku si prezident R. T. Erdogan upevnil svoje postavenie. Pozícia predsedu vlády bolo zrušená a funkcia prezidenta sa posunula od, z veľkej miery, ceremoniálnemu k výkonnému postaveniu.

Voliči tureckej opozície sú frustrovaní z pro-islamistickej Erdoganovej agendy z posledných rokov, ktorá znamená ústup od dlhodobo udržiavaného sekularizmu, teda oddelenia štátu od islamu. Erdogan tvrdo zasiahol po neúspešnom pokuse o prevrat z júla 2016 proti tzv. Gulenistom. V populácii tieto politické čistky vyvolali zmiešané reakcie. Prezident navyše musel čeliť negatívnym javom ako rastu životných nákladov spôsobenému vysokou infláciou a prudkým oslabením tureckej líry.

Napriek tomu si najúspešnejší turecký politik za posledných 15 rokov v nedeľných voľbách svoje postavenie upevnil. V jeho prospech hrala politika orientovaná na ekonomický rast a na tvorbu nových pracovných miest.

Trhy by privítali štrukturálne reformy

Časť investorov sa obáva, že výsledok volieb ohrozí rovnováhu v krajine a ešte viac oslabí postavenie tureckých inštitúcií. No na druhej strane víťazstvo R. T. Erdogana a jeho strany AKP zabráni najhoršiemu možnému scenáru, teda protichodnému politickému smerovaniu prezidentského úradu a parlamentu. To by mohlo znamenať hlbokú nestabilitu a neefektívnu politiku. Výsledkom by dokonca mohli byť aj ďalšie predčasné voľby.

Všetci teraz budú sledovať vymenovanie ministrov v novej vláde. Trhy by určite privítali za ministrov pragmatických reformátorov. S poklesom rizika politickej nestability dôjde na tureckom finančnom trhu pravdepodobne k istej úľave. No v strednodobom hľadisku zostáva situácia naďalej komplikovaná, pretože v dohľadnej dobe pravdepodobne nedôjde k tak potrebným hlbokým štrukturálnym reformám.

Turecko naďalej bojuje so zraniteľnosťou makroekonomiky, najmä s dvojcifernou infláciou, veľkým deficitom na bežnom účte platobnej bilancie, nízkou mierou úspor, príliš uvoľnenou fiškálnou politikou a veľkou závislosťou na externom dlhu.

Výhľad na rozvojové trhy sa zhoršuje

Výhľad na trhy rozvojových krajín sa ani po voľbách v Turecku nezmenil. Ovplyvňuje ho totiž kvantitatívne utesňovanie Fedu a ECB spojené s poklesom likvidity na trhoch. Rozvojové krajiny budú navyše pod tlakom kvôli posilňujúcemu sa doláru, ktorý ťaží z úrokového diferenciálu a z americkej daňovej reformy. Rozvojové trhy navyše trpia na spomaľujúce sa momentum, zvyšujúcu sa infláciu a globálny obchodný protekcionizmus.

S ohľadom na to zostávame pri tureckom finančnom trhu naďalej neutrálni. Mierne pozitívni však sme pri dlhopisovom trhu, ktorý je podľa nás v porovnaní s inými rozvojovými trhmi atraktívne ocenený.d

Paul Greer, portfólio manažér Fidelity International

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *