Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Erste Group: Najnižšie úvery majú Maďari, najdlhšie ich splácajú Rakúšania

Zo stredoeurópskych krajín, v ktorých pôsobí Erste Group, je priemerná výška úveru na bývanie najnižšia v Maďarsku a najvyššia v Rakúsku. Z analýzy vyplýva, že Slováci a Česi volia dlhšiu fixáciu, kým Rakúšania a Maďari si v priemere úrok fixujú na necelý rok.

Analytik Slovenskej sporiteľne Michal Mušák dodáva, že údaje o priemernej výške úveru nemusia znamenať, že také isté rozdiely sú aj v cenách nehnuteľností: „Výška priemerného úveru na bývanie sa odvíja od ceny bytov, ktoré bývajú v bohatších krajinách vyššie. Rozdiely sú však aj v miere spolufinancovania zo strany klienta.“.

Vedúci oddelenia financovania nehnuteľností Radoslav Jakab vedúci oddelenia financovania nehnuteľností dopĺňa: „Rozdiely medzi krajinami môžu vzniknúť aj kvôli rozdielnym účelom použitia úveru. U nás sa čerpajú prevažne na kúpu staršieho bytu a jeho následnú rekonštrukciu, resp. iba rekonštrukciu samotnú. Kúpa bytov v novostavbách predstavovala u našich klientov aj v časoch boomu maximálne 10 % z objemu poskytnutých úverov.“

Priemerná výška úveru na bývanie:  
1. Slovensko 41 000 €
2. Česko 66 000 €
3. Maďarsko 26 000 €
4. Rakúsko 83 000 €

„Predtým ako vláda kvôli finančnej kríze zrušila štátny príspevok na úvery (pre klientov s úvermi a aj pre developerov) a jednorazový príspevok pre rodiny s malými deťmi, v Maďarsku vzrástol objem úverov na bývanie poskytnutých na kúpu bytov v novostavbách o 30 %. Ku koncu roka 2009 klesol objem poskytnutých úverov na bývanie pre byty v novostavbách o 10-15 % v dôsledku poklesu výstavby nových bytov a zrušenia štátneho príspevku,” hovorí vedúci oddelenia vývoja retailových produktov v Erste Bank Hungary Zsolt Simon.

Maďarsko malo v oblasti úverov na bývanie aj iné špecifikum. „V minulosti ľudia v Maďarsku preferovali úvery v cudzej mene – v eurách či švajčiarskych frankoch – pretože tak získali nižšiu úrokovú sadzbu. Výrazné oslabenie maďarského forintu začiatkom minulého roka však odhalilo riziká tejto stratégie, pretože spôsobilo predraženie úverov,“ hovorí Michal Mušák. Klienti využívali úvery v domácej mene (HUF) so štátnym príspevkom len pre byty v novostavbách v dôsledku obmedzení určených vládnou vyhláškou.

Fixácia

Z pohľadu fixácie sú medzi krajinami veľké rozdiely. V Maďarsku je napríklad k dispozícii len jeden typ – 6-mesačná fixácia. V čase, keď ešte banky ponúkali úvery podporované štátom, klienti obľubovali 5-ročnú fixáciu. Rovnaká – 5-ročná –  fixácia vyhráva aj v Českej republike. Rakúšania najčastejšie využívajú trojmesačnú fixáciu naviazanú na EURIBOR. U nás došlo počas minulého roka k posunu. Predtým najpopulárnejšiu 1-ročnú fixáciu vystriedala trojročná.

Najvyužívanejšia dĺžka fixácie:  
1. Slovensko 3 roky
2. Česko 5 rokov 
3. Maďarsko 6 mesiacov
4. Rakúsko 3 mesiacov 

Účel, kraj, splatnosť

Vo všetkých štyroch krajinách prevláda kúpa nehnuteľnosti nad stavbou či rekonštrukciou a všade je najväčší počet klientov s hypotékami v okolí hlavných miest. Veľmi podobní sú si klienti aj z pohľadu veku – priemerní klienti sú tridsiatnici. Ani v dobe splatnosti nie sú veľké rozdiely – od 21 rokov v Maďarsku, cez 24 v Česku po 25 u nás a v Rakúsku. „Kúpa nehnuteľnosti je u mnohých ľudí najväčšou investíciou za život a rozloženie splácania na čo najdlhšie obdobie umožňuje znížiť mesačné splátky“, vysvetľuje Michal Mušák.

Priemerný klient s úverom na bývanie

Toto porovnanie vzniklo na základe údajov o úveroch na bývanie poskytnutých dcérskymi bankami skupiny Erste Group v roku 2009 na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku. 

Priemerná mesačná hrubá mzda v roku 2009:  
1. Slovensko 745 €
2. Česko 894 €  
3. Maďarsko 712 €
4. Rakúsko 2355 € (údaj za rok 2008) 

Zdroj: Erste Group Research, Statistik Austria

Ceny bytov

Priemerná cena dvojizbového bytu v hlavnom meste v novostavbe, ktorá sa nenachádza v úplnom centre, ale ani nie v okrajovej štvrti:

Ceny bytov   
1. Slovensko 110 000 €
2. Česko 132 000 €  
3. Maďarsko 84 000 €
4. Rakúsko 136 000 € (údaj za rok 2008) 

Zdroj: Erste Group

Jednotlivé krajiny majú rozdielne pravidlá platenia daní pri kúpe nehnuteľnosti. V Čechách je od 1. januára 2010 DPH pri kúpe nehnuteľnosti do 120 m2 10 %, na väčšie nehnuteľnosti je daň vo výške 20 %. V Rakúsku sa DPH na nehnuteľnosti nevzťahuje. V Maďarsku je na novostavby DPH vo výške 25%. 

Zdroj: Slovenská sporiteľňa, Erste Group

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *