Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Erste Group: Spotreba porastie s disponibilnými príjmami

Analytici Erste Group očakávajú, že spotreba v regióne strednej a východnej Európy sa v budúcom roku reálne zvýši o 1 až 2,5%. Rast spotreby bude menej zraniteľný z dôvodu udržateľnej úrovne miery úspor a čistých pôžičiek domácností.

„V dôsledku silného spomalenia rastu úverov a zmeny salda čistých pôžičiek v posledných dvoch rokoch je ďaleko menej nutné ďalej upraviť mieru úspor v krajinách strednej a východnej Európy,“ vysvetľuje Co-Head oddelenia makrovýskumov Erste Group Róbert Kotian. Pričom dôvodom prečo, bol v mnohých krajinách prepad spotreby domácnosti omnoho hlbší v porovnaní s dynamikou disponibilných príjmov, bolo to, že domácnosti využívali vyššiu časť disponibilného príjmu k tvorbe úspor.  

Spotreba bude silne viazaná na rast disponibilných príjmov, u ktorých budúci rok očakávame reálny rast zhruba o 1 až 2,5% v medziročnom porovnávaní, čo podporí rast HDP.“ Odhadovaný rast súvisí s rastúcou produktivitu, solídnym výhľadom rastu miezd v súkromnom sektore a kulminujúcou nezamestnanosťou. Výnimkou je podľa Kotiana Rumunsko, kde vyššia inflácia spôsobená zvýšením DPH v budúcom roku ovplyvní zníženie reálnych disponibilných príjmov o 0,8%.

Disponibilný príjem domácnosti predstavuje zhruba 65% HDP. „Pretože nepriaznivé účinky zhoršeného stavu pracovného trhu čiastočne vykompenzovalo mierne zvýšenie penzií a ďalších sociálnych dávok, znížil sa disponibilný príjem menej, než by naznačoval pokles zamestnanosti," vysvetľuje Kotian. "Očakávame, že súčasné hospodárske oživenie ťahané výlučne vývozom bude viac vyrovnané. Udržateľná miera úspor a čistých pôžičiek by ďalej mali pomôcť rastu spotreby v strednej a východnej Európe, tak aby bol v nastávajúcich rokoch menej zraniteľný.“

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *