Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Erste nevidí žiadnu zlatú bublinu

Analytici Erste odhadujú, že cena zlata do roku 2012 vzrastie na 2 300 USD a očakáva sa zrýchlenie rastového trendu. „Prakticky všetky papierové meny dlhodobo oproti zlatu oslabujú. Neveríme, že problémy, ktorým čelíme, sa dajú vyriešiť v horizonte dní,“ vysvetľuje analytik Ronald Stöferle.

Podľa analýzy Erste je zlato mena, ktorú si voľný trh zvolil už pred tisíckami rokov. Zlato bolo vždy indikátorom zdravia finančných systémov, peňažných systémov a inflácie. Zatiaľ čo dnes sa zameriavame na krajiny eurozóny, tamojšie turbulencie by nemali odvádzať pozornosť od oveľa väčších problémov USA a Veľkej Británie. Zlato je výborným meradlom kvality papierových peňazí. Nie je vystavené riziku likvidity a je prijímané a obchodované po celom svete a v ktorúkoľvek dennú dobu. A so zlatom sa nespája ani žiadne úverové riziko, pretože nikdy nestratí všetku svoju hodnotu.

V roku 2010 sa cena zlata odpojila od vývoja dolára. Nedávne trendy ukazujú, že silnejší dolár sa nemusí nevyhnutne prejaviť v podobe nižšej ceny zlata. Zlato si udržalo vyššiu cenovú úroveň aj napriek tomu, že sa dolár zotavil a dosiahol svoje nové historické maximum. To je pozoruhodné vzhľadom na jeho nízku sezónnosť a môže ísť aj o argument v prospech novej fázy býčieho trhu. Pre býčie trhy so zlatom sú charakteristické dve veľmi silné ľudské emócie: strach a chamtivosť. Práve kombinácia týchto dvoch faktorov môže spôsobiť parabolický rast v poslednej fáze trendu. Analytici Erste Group preto očakávajú, že zlato dosiahne na konci cyklu dlhodobého cieľa 2 300 USD.

Zlatá bublina nehrozí

Veľa hráčov na trhu má problém rozlišovať medzi býčím trhom a bublinou. Ako ukazuje niekoľko historických príkladov, v súčasnosti rozhodne nie sme svedkami zlatej bubliny. Hodnota amerických zlatých zásob v súčasnosti dosahuje približne 1,85% HDP USA. V roku 1940 presiahla 20% a v roku 1980 predstavovala takmer 7%. Porovnanie zlata s historickou ponukou peňazí tiež ukazuje, že súčasná cenová úroveň je atraktívna. Ak by sme chceli pokryť menový agregát M1 zlatom zo 45% – čo je situácia podobná tej v roku 1980 – potom by musela cena zlata vzrásť zhruba na 10 000 USD. Na pokrytie šírky definovanej ponuky peňazí (M2) by sa cena zlata musela vyšplhať dokonca na 30 000 USD. Profil príležitosti / rizík pri investíciách do zlata zostáva vynikajúci. Podľa základného technického predpokladu, že "z rezistencie sa stáva podpora", sa zdá, že hranica 1 000 USD poskytuje pevnú podporu. Analytici neveria, že cena zlata poklesne v nasledujúcom roku pod túto hranicu.

Zdroj:
TS Erste Group
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *