Sobota 31. októbra. Meniny má Aurélia

EÚ k nám pošle 15,34 mld. eur, čo je takmer jeden ročný slovenský štátny rozpočet

Slovensko dostane na najbližších päť rokov z európskych zdrojov na 15,34 miliardy. Je to takmer o štyri miliardy viac ako v predchádzajúcom programovom období. 

Financie budú zadelené do siedmych operačných programov. Každý je zameraný rozvoj špecifickej oblasti. Najväčší je operačný program Integrovaná infraštruktúra, kde je na rozvoj dopravy, informačných a komunikačných technológií vyčlenených 3,96 miliardy eur.  

„Investičné programy pomôžu Slovensku vytvoriť pracovné miesta, zlepšia kvalitu života a podporia hospodársky rast,“ povedal vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

„Hlavnou prioritou je pomôcť Slovensku lepšie obstáť v medzinárodnej konkurencii, podporiť ekonomiku, ktorá ochraňuje prírodné zdroje, podporuje riešenia vedúce k úsporám energie a efektívne rieši problémy spôsobené zmenou klímy,“ dodal.

Druhým najväčším operačným programov pre Slovensko je Kvalita životného prostredia, ktorý bude z európskych prostriedkov podporený sumou 3,13 miliardy eur. Operačný program Výskum a inovácie bude mať rozpočet 2,26 miliardy eur, program Integrovaný regionálny operačný program 1,75 miliardy eur, program Ľudské zdroje má celkovú dotáciu 2,2 miliardy eur a Efektívna verejná správa sumu 278 miliónov eur. Balík 159 miliónov eur je určený na posledný z programov s názvom Technická pomoc. 

V predošlom programovom období v rokoch 2007 – 2013 malo Slovensko k dispozícií 11,62 miliardy eur, no ku koncu minulého roka sa z nich podarilo vyčerpať len 63,24 percenta. 

Zdroj: TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial