Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

EÚ vydala prvé spoločné dlhopisy na podporu členských krajín

Záujem investorov o spoločné európske dlhopisy až 14 násobne prevýšil ponuku. Dlhopisy majú najvyšší možný rating.

Európska únia vydala prvé dve emisie spoločných dlhopisoch, ktoré sú určené na financovanie následkov koronakrízy. Ponuka sa stretla s obrovským záujmom investorov.

V emisií s desaťročnou splatnosťou prekonal záujem v objeme 145 mld. eur ponuku v hodnote desať miliárd a pri emisii s 20 ročnou splatnosťou záujem dosiahol 88 mld. eur, kým ponuka predstavovala len sedem miliárd eur.

Investorov lákal najmä atraktívny výnos. Je totiž vyšší ako v prípade nemeckých bundov s podobným ratingom, ale aj vyšší ako u francúzskych dlhopisov s horším ratingom. Európske dlhopisy majú od dvoch z troch najvýznamnejších ratingových agentúr najvyššiu možnú známku AAA.

Výnos pri 10 ročných dlhopisoch predstavuje mínus 0,238 percenta a pri 20 ročných dlhopisoch 0,131 percenta.

Uvedené emisie boli pre EÚ testovacie. Plánom je financovať masívny balík obnovy „Next generation EU“ a program „SURE“ na podporu zamestnanosti v hodnote dovedna až 850 mld. eur.

Agentúra Reuters porovnala súčasnú veľkosť EÚ ako emitenta ku Slovensku. V priebehu blízkej doby by sa však únia mala stať jedným z najväčších dlhopisových dlžníkov na trhu.

„Záujem investorov vyslal jasný signál, že EÚ môže bez problémov navýšiť objem emisií,“ povedal analytik ING, Antoine Bouvet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial