Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

EUR je v nevýhode, dáta ukazujú na spomalenie v Európe

Údaje z USA vo včerajšom obchodovaní príliš aktivity nepodnietili, a tak ostalo na európskych údajoch, aby stanovili smer. Dáta indexu PMI v eurozóne sa pre august o niečo málo zmiernili oproti predchádzajúcemu mesiacu a všeobecne boli pod prognózami, aj keď sektor služieb v Nemecku aj v eurozóne bol o niečo optimistickejší (u oboch krajín nad očakávaním, ale pri porovnaní s júlovými údajmi zmiešaný).

Následkom toho euro kleslo, ale stále sa držalo v relatívne úzkom pásme a nálade nepomohli ani opätovné varovania agentúry Moody’s o skutočnosti, že európske rozpočtové škrty budú mať negatívny dopad na rast a úverový rating.

Pokiaľ ide o uverejnené údaje z USA, index aktivity chicagskeho Fedu o niečo málo presiahol prognózu (bez zmien oproti očakávanému výsledku -0,1), ale nestačilo to na to, aby bola Wall Street aj cez silné zisky na začiatku dňa ušetrená tretieho dňa strát za sebou.

GBP čelila určitým predajnom tlakom po článku v britských Times, kde sa člen bankovej rady Bank of England Martin Weale nechal počuť, že Veľkej Británii hrozí druhá recesia. Libra spadla na 200-denný kĺzavý priemer na úrovni 1,5475, ale čoskoro sa cez túto prekážku dostala. Vývoj libry mal negatívny dopad na iné rizikové meny, ktoré uzavreli rannú seansu poklesom. Avšak po obrate na šanghajskej burze späť do kladných čísel sa už čoskoro popoludní niektoré páry vrátili späť na otváracie hodnoty, aj keď to vyzeralo, že ku koncu seansy dosiahnu svoj vrchol. USDJPY vyzerá byť pripútaný k hodnote 85,0, a tak páry s JPY spočiatku zamierili nadol, pričom EURJPY sa dostal na takmer 9-ročné minimum.

Počas európskej seansy budú zverejnené posledné údaje o HDP v Nemecku za 2. štvrťrok, ktoré by mali potvrdiť, že Nemecko zostáva ekonomickým ťahúňom Európy. Európske makroúdaje doplnia údaje Britskej bankovej asociácie o pôžičkách na bývanie a nových priemyselných objednávkach v eurozóne, na začiatku severoamerickej seansy potom pribudnú maloobchodné tržby v Kanade a následne údaje o predaji existujúcich domov v USA a index richmondského Fedu. Neskôr budú zverejnené aj čísla o spotrebiteľskej dôvere ABC, ktorá, zdá sa, sa už celú večnosť drží okolo mínus 40-50 bodov. Celkovo to nevyzerá, že by čokoľvek z očakávaných dát mohlo pozitívne prekvapiť a aktuálny trend nie príliš povzbudzujúcich čísiel z USA bude pravdepodobne pokračovať. Všimnite si tiež aukcie 2-ročných dlhopisov vo výške 37 mld., ktoré sú prvou etapou z celkovej ponuky 102 mld. USD, ktorú Fed prichystal pre nasledujúce tri dni.

Zdroj: Andrew Robinson, Senior Forex Market Analyst, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *