Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

EUR/JPY – 11-ročné minimum

Euro kleslo na 11-ročné minimum voči japonskému jenu. Príčinou sú, samozrejme, obavy toho, že dlhová kríza zabrzdí hospodársky rast a destabilizuje finančné trhy v roku 2012.

Na pohode nepridala ani nemecká kancelárka A. Merkelová, ktorá v novoročnom prejave predpovedala veľmi ťažký rok 2012, ubezpečila však verejnosť v tom, že spraví všetko čo bude v jej silách, aby sa zachovala spoločná mena a aby eurozóna vyšla z krízy silnejšia ako predtým.

Podľa Petra Rosenstreicha, hlavného menového stratéga ženevskej Swissquote Bank SA, stále trvá skeptický pohľad na euro a to pre slabý rast a tiež nedostatočné kroky politikov, ktoré podľa stratéga nebudú stačiť na izolovanie dlhu v okrajových častiach eurozóny a tlak sa bude stupňovať.

Na 9.januára je naplánované stretnutie Merkelovej a Sarkozyho v Berlíne, kde by sa mali dohodnúť na detailoch prísnejšej kontroly vládnych výdavkov na už viac ako dva roky starú dlhovú krízu.

Na grafe môžeme vidieť vývoj eura voči japonskému jenu, pričom od svojho vrcholu z 25.7.2008 klesla spoločná mena už takmer o -71 %.

 

Zdroj: Boris Penev, forex.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *