Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Euro ignoruje odborníkov zo Standard & Poor’s

Doterajšie obchodovanie v Európe prebieha v uvoľnenej atmosfére. Náladu ako aj odhodlanosť investorov k zadávaniu nákupných pokynov ovplyvňujú pozitívne makroúdaje, ktoré na trhoch dnes prevládajú. Akciové indexy indikujú viac ako 1.5 %-ný rast (EuroStoxx 50).

Dnes zverejnený index ekonomického sentimentu ZEW v eurozóne potvrdzuje predpovede ECB, ktorá investorom v rámci poslednej tlačovky „sľúbila“ stabilizáciu ekonomickej aktivity. Indikátor mapujúci očakávania budúceho podnikateľského prostredia dosiahol úroveň -32.5 bodu, čo prekonalo očakávania na úrovni -48.7 bodu. K pozitívnej atmosfére prispeli aj správy z dlhopisových trhov, ktoré hlásili úspešné aukcie v prípade Španielska, Belgicka, Grécka a Maďarska. Polročné štátne pokladničné poukážky v celkovom objeme 1.501 mld. eur predal aj EFSF, pričom priemerný výnos týchto inštrumentov dosiahol 0.2664 %.

Včerajšie zníženie hlavného úverového ratingu Európskeho fondu finančnej stability zo strany Standard & Poor’s z úrovne „AAA“ na „AA+“, tak na trhoch výraznejšie stopy nezanechalo. Na pozitívnej vlne sa vezie aj euro, ktoré si dnes voči doláru pripisuje + 0.90 % a aktuálne sa obchoduje na úrovni 1.2771 EUR/USD.

Mena v posledných dňoch testovala takmer 17-mesačné minimá, aktuálny rast môžeme vnímať ako korekciu záporného vývoja. Menový pár eurodolár má klesajúci trend, ktorý je preň charakteristický od novembra minulého roku. Súčasné presadzovanie uvoľnenej menovej politiky v rámci ECB a slová prezidenta Draghiho o podporení ekonomického rastu eurozóny všetkými prístupnými nástrojmi však z dlhodobého hľadiska spoločnej mene zatiaľ veľa nádeje na konštantný pozitívny vývoj nedávajú.

Zdroj: Zoltán Csiba, analytik forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *