Pondelok 16. septembra. Meniny má Ľudmila

Euro posilnilo z deväťmesačného minima

Euro sa po priaznivých správach o raste HDP dostalo zo svojho takmer deväťmesačného minima voči doláru. Spoločnej menej pomohli výsledky hospodárskeho rastu v eurozóne za druhý kvartál, podľa ktorých sa ekonomiky neprepadli do recesia, ako sa čakalo. Očakávalo sa to najmä pre pokles najväčšej ekonomiky eurozóny – Nemecka. Medziročná inflácia v eurozóne v júli podľa konečných údajov bola na úrovni 0,4 percenta, čo je v súlade s očakávaniami. 

Po zverejnení údajov hodnota spoločnej meny posilnila na úroveň 1,3396 USD/EUR. Predtým euro po informácii o vývoji nemeckého hospodárstva kleslo až na 1,3348 USD/EUR. Dolárový index, ktorý meria jeho hodnotu voči košu iných hlavných svetových mien, však oproti predošlému obchodovaciemu dňu stúpol o takmer 0,1 % na 81,540 bodu. Zostal tak v blízkosti jedenásťmesačného maxima, na ktoré sa vyšplhal minulý týždeň. 

Posilnili si meny okolitých krajín. Maďarský forint posilnil po správe o tom, že medziročný ekonomický rast krajiny sa v druhom štvrťroku zrýchlil na úroveň 3,9 percenta po tom, ako v prvom kvartáli hospodárstvo posilnilo o 3,5 percenta. Poľský zlotý tiež vzrástol o 0,39 %, a to na 4,176 PLN/EUR. Aj česká koruna mierne posilnila, konkrétne o 0,03 % na 27,840 CZK/EUR.

Zdroj informácií: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *