Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Euro sa voči doláru pohybuje na 2,5 ročných maximách

Pri bilancovaní uplynulého týždňa môžeme povedať, že euro sa voči doláru pohybovalo na najvyšších úrovniach od začiatku roka 2015, teda za posledného 2,5 roka. Posilňovanie sa európskej meny je vyvolané predovšetkým politickou situáciu na druhej strane Atlantiku. Medzi vládnucimi republikánmi totiž panujú nezhody a investori na trhoch sa obávajú, že Trump nedokáže presadiť ekonomické a daňové reformy tak, ako sľuboval pred nástupom do Bieleho domu.

Táto situácia podľa názoru trhov ohrozuje budúci ekonomický rast v krajine, rast inflácie, a teda aj zvyšovanie sadzieb Fed-om. Investori teda aktuálne neveria, že Fed by mohol zvyšovať sadzby takým tempom, ako to avizoval, v dôsledku čoho mieri dolár nadol.

V pondelok popoludní nabralo euro jasný smer nahor, prelomila hranicu 118 dolárových centov a do záveru obchodovania si pripísala zisk 0,77 percenta a zatvárala na úrovni 1,1842 EURUSD. Euro sa tak dostalo voči doláru zhruba na svoje 2,5-ročné maximum. Zverejnené makro dáta mu pritom silný vietor do plachiet nefúkali. Pod jeho zhodnocovanie sa však podpísala neistota ohľadom smerovania politiky v USA. 

Zverejnené makro dáta pritom príliš kurzom eurodolára nehýbali, aj keď niektoré by na to mali predpoklady. Pozitívne prekvapil napríklad rast HDP za eurozónu, negatívne sa naopak vyvíjali osobné príjmy a výdavky v USA.

V stredu sa našej mene ale opäť darilo. Voči doláru si pripísala zisk 0,46 % na zatváraciu úroveň 1,1856 EURUSD. Počas obchodovania sa jej ale podarilo vystúpiť až na 1,1910 EURUSD, túto úroveň si ale neudržala. Vo štvrtok sa euro obchodovalo bez výraznejších výkyvov.

V piatok sa ale situácia otočila a naša mena zamierila nadol. Môžu za to oficiálne vládne štatistiky Nonfarm Payrolls [NFP], ktoré ukázali výraznú tvorbu pracovných miest v USA. Tieto pozitívne správy podporili zelenú bankovku k rastu.

V medzitýždennom porovnaní si euro voči doláru pripísalo len 0,19 %, a to v dôsledku výraznejšieho poklesu počas piatkového obchodovania. Voči českej korune si pripísalo podobný zisk, a to 0,18 %. Spoločnej mene sa ale nedarilo voči poľskému zlotému, keďže ukončila týždeň so stratou –0,19 %. Oproti maďarskému forintu uzavrelo euro týždeň takmer bez zmeny.

Zdroj: Poštová banka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *