Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Euro Stoxx na bode mrazu

Európske akcie v klesali utorok po tretí deň v rade a dosiahli najnižšiu úroveň za posledné dva roky. Reagovali tak na prehlbujúce sa obavy, že dlhová kríza a ekonomická situácia v Európe sa zhoršujú. Sentiment nedokázala vylepšiť ani prekvapivá expanzia sektora služieb v USA.

Index aktivity mimo spracovateľského odvetvia vzrástol v auguste z 52.7 na 53.3 bodu pri očakávanom poklese na 51 bodov. Rast v mimo spracovateľskom odvetví, ktoré má 90 % podiel na ekonomike USA naznačuje, že hospodársky rast môže pretrvávať aj v podmienkach rastúceho pesimizmu a zhoršujúcej sa situácie na trhu práce.

Paneurópsky index Euro Stoxx 600 stratil -0.66 % a zavrel na hodnote 221.98 bodov. Za posledné tri obchodné dni sa index prepadol o 7.1 % na najnižšiu úroveň od júla 2009. Spoločnosť Goldman Sachs znížila jej trojmesačnú predpoveď pre index Stoxx 600 o 6 % na 210 bodov. To je 5.4 % pod úrovňou utorkovej zatváracej hodnoty. Ako dôvod pre toto zníženie uviedla spoločnosť slabé makroekonomické dáta a politickú nestabilitu v regióne. Hlavné akciové indexy uzavreli utorkový obchodný deň s nasledujúcim výkonom: FTSE 100 +1.06 %, CAC 40 -1.13 % a DAX -1.00 %. Celkovo pokleslo 14 západoeurópskych národných akciových indexov z 18.

Objem nových premyslených objednávok vzrástol v júli v Nemecku pomalšie ako sa očakávalo. Na tomto fakte sa podpísal najmä ochabujúci export. Objem objednávok vzrástol o 8.7 %, no rátalo sa s rastom o 9.8 %. Farmaceutická spoločnosť BAYER odpísala 7.5 % a jej akcie dosiahli dvojročné dno po tom, ako jej americký regulátor odmietol udeliť licenciu nové liečivo Xarelto, ktoré by malo predchádzať infarktom. Švajčiarsky frank oslabil v utorok voči väčšine hlavných mien najviac vo svojej histórií po tom, ako švajčiarska národná banka ohlásila, že ďalej nemieni tolerovať silný frank, ktorý poškodzuje národnú ekonomiku. Zároveň vyhlásila, že zaháji neobmedzený program nakupovania zahraničných mien na stabilizovanie hodnoty svojej meny pod úrovňou 1.20 franku za americký dolár.

Cena zlata v utorok dosiahla nové maximum na úrovni 1921.15 USD za trójsku uncu. Po spomínanom vyhlásení švajčiarskej národnej banky sa však prepadla až na 1863 USD a po skončení obchodovania v USA skončila na úrovni 1878.43 USD. Index najväčších bankových inštitúcií, KBW, pokračoval v utorok v prudkom poklese (-1.46 %). Najväčšie americkým bankám sa totiž znižujú šance na víťazné vyviaznutie zo žalôb za neoprávnenú manipuláciu s toxickými hypotékami, ktorých prasknutie vyvolalo finančnú krízu z roku 2008. Hlavné akciové indexy USA zakončili obchodný deň v červených číslach: Dow Jones -0.90 %, S&P 500 -0.74 % a NASADAQ -0.26 %.

Zdroj: Martin Cesnak, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *