Pondelok 15. októbra. Meniny má Terézia

Euro v reakcii na talianske referendum spadlo

Peter Apolen 05.12.2016 | 10:48 0 Komentárov

Trhy dostali včera večer nový negatívny impulz. Po oznámení predbežných výsledkov talianskeho referenda klesol kurz európskej spoločnej meny o takmer 1,5 percent.

Taliansky voliči v nedeľňajšom referende odmietli návrh ústavných reforiem, ktoré mali podľa jej predkladateľa Matea Renziho zvýšiť konkurencieschopnosť krajiny. Predseda vlády ešte pred referendom avizoval, že spojí výsledok referenda so svojím zotrvaním na premiérskej stoličke, čo neskôr aj potvrdil.

Taliansko tak čakajú predčasné voľby. Hrozí, že v nich by sa nahor mohli dostať populistické strany, ktoré sa netaja svojim negatívnym postojom k európskej únii a k euru. Kurz eura klesol v reakcii na referendum a odstúpenie M. Renziho oproti doláru na vyše 20-mesačné minimum.

Talianska ekonomika sa už niekoľko rokov nevie vysporiadať s nulovým hospodárskym rastom, ku ktorému sa pridala i banková kríza.

Kurz eura klesol v reakcii na vývoj v Taliansku zhruba o 1,4 % na 1,0505 USD/EUR, čo je najmenej od marca minulého roka. Neskôr sa kurz eura čiastočne zotavil na 1,0539 USD/EUR.

Hrozí však ďalší pokles, čo okrem dôvodov na strane eura môže podporiť i silnejúci dolár. Americká centrálna banka by totiž zhruba o týždeň mala zvýšiť úrokové sadzby, čo by mohlo posilniť kurz dolára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *