Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Eurokríza môže priniesť švajčiarskemu franku prudké posilnenie

Investície 13.06.2012 | 10:23 0 Komentárov

Švajčiarsky frank môže pre tých, kto v ňom drží krátke pozície, predstavovať riziko. Ak sa Švajčiarska centrálna banka rozhodne v prípade vyhrotenia európskej dlhovej krízy prestať udržiavať CHF proti EUR na hodnote 1,20, môže švajčiarsky frank začať prudko posilňovať.

Preto sa domnievame, píše hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen, že krátke pozície na švajčiarskom franku predstavujú v tejto chvíli zvýšené riziko nepriaznivého vývoja. Investori predávali švajčiarsky frank po rozhodnutí Švajčiarskej centrálnej banky držať hodnotu CHF proti EUR na 1,20 po niekoľko mesiacov a nakupovali proti nemu euro a to prostredníctvom forwardov aj opcií. Ak na eure alebo v Eurozóne dôjde k zhoršeniu situácie a ak by sa Švajčiarska centrálna banka rozhodla odpútať CHF od EUR, mohlo by byť výsledkom prudké posilňovanie švajčiarskeho franku.

Už v nedeľu 17. júna sa konajú voľby v Grécku, Európska rada sa zíde 28. a 29. júna v Bruseli. Saxo Bank očakáva, že počas leta tak môže dôjsť v politike a aj na finančných trhoch k zásadným udalostiam, ktoré môžu vyústiť do odpútania CHF od EUR a k jeho zhodnoteniu. Hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen naďalej verí v nadviazanie CHF na euro, ale upozorňuje, že posledný vývoj udalostí zvyšuje riziko odpútania CHF od EUR a rastie tak riziko jeho zhodnocovania.

Zdroj: Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *