Stvrtok 02. júla. Meniny má Berta

Európa i USA vykazujú známky rastu

Priemyselná produkcia v Európe sa posilňuje. No starosti robí inflácia, ktorá stále klesá. V USA rastú maloobchodné tržby i produkcia a HDP. Očakávania na ďalší vývoj zostávajú priaznivé.

  • Európa: Produkcia priemyslu v rámci celej eurozóny počas novembra prekonala trhové očakávania (1,4% m/m) keď vzrástla po očistení o sezónu o 1,8% m/m. Spolu s revíziou predošlých dát tak priemysel vykresľuje o čosi lepší obraz než sa pôvodne javilo. Medziročne sa dynamika rastu priemyslu vyšplhala už na 3,0% oproti reportovanému rastu v predošlom mesiaci pred revíziou 0,2% r/r.Finálne údaje inflácie potvrdili predbežné odhady. Medzimesačný rast spotrebiteľských cien v decembri dosiahol 0,3%. Medziročná inflácia tak klesla z predošlých 0,9% r/r v novembri na 0,8% v decembri.
  • USA: Decembrové maloobchodné tržby v USA nadviazali na predošlý rast. Po očistení tržieb o predaje áut a sezónu vzrástli oproti novembru o 0,7%, čím prekonali trhové očakávania (0,4% m/m). Aktivita výrobného sektoru v decembri naplnila očakávania a využitie výrobných kapacít sa dokonca zvýšilo z predošlých 79,1% na 79,2%, čo je desatinu bodu nad dvadsaťročným priemerom. Vyhliadky ekonomiky USA ostávajú naďalej slušné, rast v roku 2014 by podľa pozorovateľov trhu mohol vyšplhať až k blízkosti troch percent. 

Kľúčové očakávané udalosti

  • Európa:  V eurozóne by prvé januárové prieskumy dôvery mali potvrdiť nastolené oživenie ekonomického cyklu. Kompozitný index PMI by mohol vzrásť z predošlej úrovne 52,1 bodu na 52,5. Samotný sektor priemyselnej výroby by mohol vzrásť o pol bodu na 53,2, sektor služieb by si mohol polepšiť o štyri desatiny bodu. Nemcecký index ZEW po predošlom raste na najvyššiu úroveň od roku 2005 už vyčerpal značnú časť priestoru na ďalšie zlepšenie, no pozorovatelia trhu napriek tomu veria, že by si mohol polepšiť až o ďalšieho 1,5 bodu na 63,5. Bez ohľadu na medzimesačnú zmenu, súčasná úroveň naznačuje, že investori a účastníci finančných trhov veria, že nemecká ekonomika má našliapnuté dobre.
Autorom je Andrej Arady, makroekonóm VÚB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *