Streda 17. októbra. Meniny má Hedviga

Európa prevažne rástla

Investície 07.03.2013 | 20:15 0 Komentárov

Aj napriek zlým podnikovým objednávkam v Nemecku dnes európske akciové trhy dokázali mierne rásť: FTSE 100 +0,18%, DAX +0,26%, CAC 40 +0,53%, STOXX Europe 600 –0,06%. V zelenom sa ocitli aj americké akcie: Dow Jones IA +0,23%, S&P 500 +0,18% a Nasdaq 0,30%.

Americká obchodná bilancia vykázala v januári schodok 44,8 miliárd dolárov. Po predchádzajúcom schodku 38,1 miliardách čakali analytici jeho prehĺbenie na 42,6 miliárd.

Počet nových žiadostí o podporu v v nezamestnanosti v USA poklesol o 7 tis. na 340 tis. pri odhadovanom raste na 355 tis. Pokračujúce žiadosti k 23. februáru vzrástli na 3,094 milióna pri očakávaní 3,120 mil.

Európska centrálna banka aj Bank of England dnes zhodne ponechali základné úrokové sadzby bez zmeny.

Nemecké podnikové objednávky za január po sezónnom očistení medzimesačne poklesli o 1,9%, keď analytici očakávali rast na 0,6%. Medziročne bez očistenia objednávky poklesli o 2,5%, analytici očakávali rast na 1,6%.

Americký Bloomberg index spotrebiteľského komfortu narástol k marcu na –32,4 b. z –32,8 b.

Španieli dnes úspešne predali dlhopisy za 5,03 miliardy eur, pričom pri dvojročných požadovali investori výnos 2,632%, pri 5-ročných 3,572% a pri 10-ročných 4,917%, čo je menej ako v predchádzajúcom prípade. Španielom k vyššiemu záujmu zrejme pomohol strach investorov z vývoja v Taliansku.

Kapitálové trhy zažívajú veľmi zaujímavý rast amerických akcií. Analytik Saxo Bank Radim Dohnal k tomu hovorí: „My v Saxo Bank si myslíme, že ešte môže pokračovať určitá, možno korekciou poškodená, ale predsa len tendencia k rastu akcií v USA. Dôvody sú nasledujúce: čakáme ďalej uvoľňovanie politiky zo strany Fedu, čakáme ďalej, aj keď len mierne, zlepšovanie základným fundamentov americkej ekonomiky, najmä zamestnanosti a tým naviazaných hypoték a sektoru stavebníctva a čakáme veľmi nízke dopady európskej dlhovej krízy na USA. To nás vedie k presvedčeniu, že americké akcie majú priestor pre rast. Keď sa pozrieme cez rôzne oceňovacie modely, tak tam nám vychádzajú americké akcie lacnejšie ako boli v roku 2007. Keď sa pozrieme na index S&P 500, ktorý zahŕňa výrazne viac akcií, teda aj menšie spoločnosti, tam sme asi dve a pol percenta pod maximom. Ukazuje to, že aktuálna menová politika pomáha najmä tým najväčším spoločnostiam. Keď sa niekomu prieči kupovať akcie na historických maximách, čo je celkom racionálna úvaha, potom môže podľa nás premýšľať o investovaní alebo špekulovaní na posilnenie talianskych a španielskych trhov, čo je dané tým, že akcie sú naďalej lacné a keď sa dlhová kríza oddiali, čo je pravdepodobné, alebo sa niektoré parametre zlepšia, potom práve talianske a španielske trhy vykazujú najväčší potenciál z európskych akciových trhov.“

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Fio. Coloseum, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *