Nedeľa 07. júna. Meniny má Róbert

Európa prevažne v zisku

Investície 30.08.2016 | 22:37 0 Komentárov

Pred otvorením európskeho trhu sa vyhlasovali makroekonomické dáta z Japonska, a to miera nezamestnanosti, ktorá klesla na 3 %. Nezamestnanosť v Japonsku klesá už od roku 2009, kedy bola nad úrovňou 5 % a aktuálne je na 3 %, čo znamená najnižšiu úroveň za posledných 20 rokov.

V Japonsku sme sa dozvedeli aj maloobchodné tržby, ktoré medzimesačne rastú o 1,4 % pri predpoklade +0,7 %. Medziročne sa im už tak nedarilo a skončili na -0,2 %, pričom sa predpokladalo že budú rásť o 1 %.

Európskym akciovým trhom sa dnes darilo aj napriek slabším fundamentom. V začiatku obchodnej seansy sa vyhlasovali maloobchodné tržby v Taliansku, ktoré si na mesačnej báze pripisujú 0,2 %, analytici predpokladali stagnáciu na nule. Medziročne si vzhľadom na predchádzajúci pokles vedu lepšie, a to tak, že rastú o 0,8  %, pričom v júly klesali o 1,5 %.

Najsledovanejšou makroekonomickou správou dňa bola inflácia v Nemecku za mesiac augusta, ktorá na mesačnej báze stagnuje na nule, pri očakávanom raste o 0,1 %. Medziročne však inflácia naplnila očakávania a rastie o 0,4 %, čo je v súlade s prechádzajúcou hodnotu. Európske akciové indexy končili deň prevažne v zisku, paneurópsky Euro Stoxx rástol o 1,08 %, britský FTSE 100 klesol o 0,25 %, francúzsky CAC 40 +0,75 a nemecký DAX +1,07 %.

V USA bol obchodný deň vzhľadom na menší počet makroekonomických dát pokojnejší. Z fundamentálnych dát sa vyhlasoval bežný účet platobnej bilancie v Kanade, ktorý poklesol na 19,8 miliárd z predchádzajúcej hodnoty –16,6 miliárd. Vyhlasoval sa aj S&P CaseShiller index cien domov za oblasť USA, ktorý na medziročnej báze rastie o 5,1 %, čo je vzhľadom na očakávania na 5 % pozitívny vývoj.

Ako posledný a najdôležitejší sa vyhlasovala spotrebiteľská dôvera v USA, ktorá vzrástla na hodnotu 101,1, pri predpoklade 97,1 a predošlej hodnote 97,3. Americké indexy končili v strate, a to nasledovne: SPX –0,19%, Dow Jones –0,26%, NASDAQ –0,18%.

Ladislav Popovič, analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *